Sosyal Medya

Piyasalar

QNB Finansbank Raporu: Haziran’da dış ticaret toparlandı, fakat cari açık turizmle genişleyecek…

Haziran’da ihracat ve ithalat takvim etkileriyle yıllık bazda arttı ve dış ticaret açığı daraldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırınca ihracat ve ithalatın iki aydır arttığını, fakat pandemi öncesinden hala belirgin oranda düşük olduğunu görüyoruz. Turizm görünümü sebebiyle yılsonu cari açık tahminimizi 25 milyar dolara (GSYH’nin %3.5’i) yükseltiyoruz.

QNB Finansbank Raporu: Haziran’da dış ticaret toparlandı, fakat cari açık turizmle genişleyecek…

Haziran’da dış ticaret toparlandı, fakat cari açık turizmle genişleyecek…

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan öncü dış ticaret verilerine göre, Haziran ayı dış ticaret açığı 2.8 milyar dolar olarak kaydedildi. TÜİK’in verileri baz alındığında, önceki yıla göre %15.8 artan aylık ihracat 13.5 milyar dolar, %8.2 artan ithalat 16.3 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı ise geçen yılın aynı ayına göre 0.6 milyar dolar azaldı. Değişimin kompozisyonuna bakıldığında, altın ve enerji dışı denge ile enerji dengesi yaklaşık birer milyar dolar iyileşti. Buna karşın altın ithalatı yükseldiğinden, altın dengesi 1.4 milyar dolar azaldı. Böylece önceki ay 40.2 milyar dolar olan 12 ay birikimli dış ticaret açığı 39.6 milyar dolara geriledi.

Ramazan bayramı tatili geçen sene Haziran ayına geldiğinden, yıllık bazlı karşılaştırmada bunun büyük etkisi var. Geçtiğimiz aylarda yıllık bazda çok sert düşen (Nisan’da sırasıyla %41.5 ve %25) ihracat ve ithalatın Haziran’da pozitife dönmesi büyük ölçüde bununla ilgili. Kısa dönemli trendi daha net görmek için bakanlık verilerini mevsim ve takvim etkilerinden arındırdık. Buna göre hem ihracat, hem de ithalatta Mayıs’ta başlayan toparlanmanın Haziran’da sürdüğünü görüyoruz. Hesaplarımıza göre Haziran’da aylık bazda ihracat %18, ithalat %12 oranında yükseldi. Son iki ayda
ihracattaki artışın ithalattan daha hızlı olması, cari denge açısından olumlu bir gelişme.

Kısmi toparlanmaya rağmen, Şubat seviyelerine göre ihracatın yaklaşık %13, ithalatın %16 oranında düşük olduğu görülüyor. Pandeminin küresel düzeyde yayılmaya devam etmesi ticarette belirsizliklere yol açsa da özellikle AB’de normalleşme sürecinin başlaması ve küresel PMI göstergelerinin yükselmesi, ihracatta toparlanmanın sürmesi açısından olumlu işaret veriyor. Bununla beraber yurtiçinde yüksek seyreden kredi büyümesinin iç talebi güçlendirmesi ithalatta da yükselişe yol açacaktır. Bunların önümüzdeki dönemde birbirini büyük ölçüde dengelemesini ve 12 aylık dış ticaret dengesinin yılsonuna kadar yataya yakın seyretmesini bekliyoruz.

Dış ticaret görünümündeki iyileşmeye karşın, turizm sektörünün görünümü cari açıktaki genişlemenin süreceğini gösteriyor. Geçen sene Haziran’da 0.1 milyar dolar olan aylık cari işlemler açığının bu senenin aynı ayında 3 milyar dolar seviyelerinde olacağını hesaplıyoruz. Bu durumda 12 ay birikimli cari işlemler açığı yılın ilk yarısını 11 milyar doların üzerinde bitirecek. Pandeminin seyri ve devam eden kısıtlamalar sebebiyle turizmde belirgin bir toparlanma imkanı görmediğimizden, daha önce 10.8 milyar dolar (GSYH’nin %1.5’i) olan 2020 cari işlemler açığı tahminimizi 25 milyar dolar (GSYH’nin %3.5’i) olarak revize ediyoruz.

Porföylerde sakin görünüm

TCMB’nin 26 Haziran haftası için açıkladığı verilere göre yabancı yatırımcıların hisse senedi portföyünden 112 mn dolar, tahvil portföyünden de 46 milyon dolar çıkış olmuştur. Buna karşılık devlet eurobondlarına 184 milyon dolarlık giriş gözlenirken, şirket eurobondlarında 65 milyon dolarlık düşüş vardı. Sonuç itibariyle geçen hafta yabancıların Türkiye portföyünün toplamı yataya yakın kalmıştır. Sene başından beri ise bu kanalların toplamından 19.3 milyar dolarlık çıkış olduğunu hesaplıyoruz.

Tahvil ve hisse senetlerinin yanında, kısa vadeli swap işlemleri (carry trade) kanalından da önemli fon hareketleri olmaktadır. Bu konuda doğrudan açıklanan bir veri olmamakla birlikte, BDDK’nın açıkladığı bankaların bilanço dışı döviz pozisyonundaki değişiklikler, bu kanaldan gerçekleşen akımlar için bir gösterge olmaktadır. Ancak bankaların bilanço dışı döviz pozisyonu, TCMB ile yapılan swap işlemlerinden de etkilendiği için, onu bu işlemlerden arındırmak gerekmektedir. Bu doğrultuda hesapladığımızda, geçtiğimiz hafta carry trade pozisyonu 0.4 milyar dolar gerilemiş gözükmektedir. BDDK’nın yurtdışı ile yapılan swap işlemlerini kısıtlamasından beri buradaki akımlar daha çok vadesi gelen işlemlerle ilgili olmaktadır. Sene başından beri bu kanaldan toplam çıkış 22.8 milyar dolara ulaşmıştır.

Bizim, parite ve altın fiyatlarındaki değişimlerden arındırılmış olarak hesapladığımız yurtiçi yerleşiklerin DTH hacmi 26 Haziran haftasında 0.2 milyar dolarlık artış göstermiştir. Sene başından beri DTH’ta 4.3 milyar dolarlık sınırlı sayılabilecek bir artış olduğu hesaplanmaktadır.

Piyasalarda bugün

ABD’de Haziran ayında tarım dışı istihdam 4.8 milyon ile 3 milyon olan piyasa beklentisinin üzerinde arttı. Nisan’daki 20.5 milyon düşüşün ardından tarım dışı istihdam son iki ayda 7.5 milyon artmış oldu. İşsizlik oranı da %12.3 olan piyasa beklentisinden düşük geldi ve %13.3’ten %11.1’e geriledi. ABD’de artan vaka sayılarına rağmen istihdam verinin yol açtığı iyimserlikle dün S&P 500 endeksi %0.5 oranında yükseldi. Oynaklık göstergesi VIX endeksi 27.7’ye geriledi. 10 yıllık ABD tahvil faizi %0.67 seviyelerinde seyrederken, EUR/USD dün 1.1235 seviyelerine geriledi. Brent petrol fiyatı ise 43 dolara yaklaştı.

USD/TL 6.8550 etrafında dar bant içinde yatay eğilimini korudu. 5 yıllık Türkiye CDS’i 461 baz puana düşerken, 2 yıllık tahvil faizi %9.60 oldu.

TÜİK Haziran ayı enflasyon verilerini saat 10.00’da açıklayacak. Piyasa beklentisi doğrultusunda TÜFE’de aylık enflasyonun %0.7 olacağını ve yıllık enflasyonun %11.4’ten %12.1’e yükseleceğini tahmin ediyoruz. Artış baz etkisinin belirgin olduğu gıdadan ve petrol sebebiyle yükselen enerji fiyatlarından kaynaklanacak. TCMB de dün yayımladığı PPK toplantısının özetlerinde de işlenmemiş gıda fiyatlarında yıllık enflasyonun yükseleceğine işaret etti. Mayıs’ta %10.3 olan C endeksine göre yıllık çekirdek enflasyonun ise sınırlı bir değişimle %10.4 olmasını bekliyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

QNB Finansbank

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler