Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Emre Demir: Çin-Avustralya ilişkilerinde gerilim neden tırmanıyor?

    Dünyada şu an en gergin ikili ilişkilerden biri #Çin – Avustralya ilişkileri. Arada zeytin dalı gibi yorumlanabilecek açıklamalar…

 

 

Dünyada şu an en gergin ikili ilişkilerden biri #Çin – Avustralya ilişkileri.

Arada zeytin dalı gibi yorumlanabilecek açıklamalar gelse de, gerginlik sürekli tırmanıyor. İkili ilişkiler bir çeşit “megafon diplomasisine” dönüşmüş durumda.

#Avustralya uzun yıllar ABD ile siyasi, askeri ve kültürel yakınlığını korurken, Çin’den ekonomik kazanç elde etmişti. Ancak bu denge şu günlerde sarsılıyor.

 

İlgili okumalar:

 

The worrying precedent in China’s quarrel with Australia (Çin’in Avustralya ile çekişmesinde endişe verici emsal)

https://www.ft.com/content/ad0b272e-1…

 

‘If you make China the enemy, China will be the enemy’: Beijing’s fresh threat to Australia (Pekin’den Avustralya’ya yeni tehdit: “Çin’i düşman ederseniz, Çin düşmanınız olur”)

https://www.smh.com.au/world/asia/if-…

 

Is China provoking a diplomatic fight with Australia? (Çin, Avstralya’yla diplomatik bir çekişmeyi kışkırtıyor mu?)

https://www.france24.com/en/asia-paci…

 

Timeline: Tension between China and Australia over commodities trade (Zaman çizelgesi: Çin ile Avustralya arasında mal ticareti nedeniyle gerginlik)

https://www.reuters.com/article/us-au…

 

China’s Love Affair With Australian Wine Ends in a Messy Breakup (Çin’in Avustralya Şarabıyla Aşk İlişkisi Ayrılıkla Sona Erdi)

https://www.bloomberg.com/news/articl

 

 

Gelişmekte olan piyasalar yavaş ama güçlü bir geri dönüş sürecinde

 

The Economist: 2021’de dünyanın yolunu bekleyen 10 risk

 

EKOPOLIT: Aşı-politik: Aşı Savaşları

 

FÖŞ: 2021 Dünya Ekonomisi: PollyAnna’yla Kabusların Freddie’si arasında bir yerde

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

  • KONUTDER Başkanı Elmas: “2020 yılını rekorla kapattık”

    Konut satışları 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11,2 artarak 1 milyon 499 bin 316 oldu. 1,5 milyonluk konut satışıyla 2020 rekorla kapatıldı. Konut satışlarında, yine İstanbul, 265 bin 98 konut satışı ve yüzde 17,7 ile en yüksek paya sahip oldu.

  • Yünsa’dan 4 milyon Euro’luk yatırım planı…

    Avrupa’nın en büyük entegre yünlü kumaş üreticisi Yünsa, 2020’yi hem üretim hem yatırım anlamında hasarsız atlattı. Geçen yıl 2 milyon Euro’luk yatırımla üretim hattını modernleştiren Yünsa, bu yıl da dört milyon Euro’luk makine parkı yatırımı yapacak.

  • Pandemiye rağmen konuttaki rekor cesaret verdi

    TÜİK verilerine göre konut satışları 2020 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 47,6 azalarak 105 bin 981 oldu. Satışlar tüm yıl genelinde ise bir önceki yıla göre % 11,2 artarak 1 milyon 499 bin 316 adedi yakalamayı başardı. Sektör böylece pandemi şartlarında 1 milyon 409 bin konut satışı ile tüm zamanların en yüksek satışının yapıldığı 2017 yılını geride bırakarak bir rekora imza attı.

Benzer Haberler