Sosyal Medya

Fabrizio Casaretto Yazdı: ‘Para ve sevgi dilemması…’

21 Aralık 2022

Bu başlık da ne demek diye soranlar olacaktır. 2022 yılının son günlerine yaklaşırken yıl kapanışı yazımı biraz farklı bir konuda değerlendireyim dedim, hem finansal açıdan hem de romantik manevi yönden.

Batı kökenli felsefi bir kelime olan “dilemma”’nın karşılığı aslen “ikilem”’dir. Peki para ile sevgi aynı cümlede harmonik şekilde kullanılamaz mı?

Parayı sevenler hatta aşığı olanlar var, bunu kabul etmek gerekir. Para her kapıyı açar diyenler de vardır, o güce ulaşabilmek için bir sevgi beslerler. Ama daha konservatif bakılırsa para mutluluk getirmez diyenler de çok sayıdadır.

Şunu hatırlamakta fayda var, hiç bir maddiyatı ölüm sonrası yanımızda götürmeyeceğiz. Yıllar önce henüz çocuk yaşlarımda tekstil işinden ciddi kazanımları olan çok varlıklı bir büyüğüm şöyle bir cümle kurmuştu ve etkilenmiştim; “Ne kadar para kazanırsan kazan, yiyeceğin yemek şu avucun içine sığacak kadardır”. Beni çok etkiledi ve hep o anı hatırlarım. Hayatta aç gözlü olmamak, kimsenin hakkını yememek, parayı bir amaç değil bir araç olarak görmek temel anlayışlarım olmuştur. İstedikten sonra zaten çalışılır ve gelir, yeter ki üretmeyi ve çalışmayı arzu edelim.

Yatırım yapanlar bazen pozisyonlarına tutkun olurlar. Piyasa iyi giderse, yatıran da yatırılan da pozitif olur. Pozisyon terse gidince bu durum karşılıksız bir aşk meselesine dönüşebilir. Bırak ayrıl dersin stop loss yap? yok illa aynı kara sevdaya devam. Hedge et? yok hayır. Kaybediyorsun ama keyif alıyorsun. Veya futbolda A takımını tutuyorsun, ama Avrupa’da ilerleyen maddi kazanç sağlayan ve Avrupa kupası kazanabilecek ezeli rakip B takımının hissesini almayı red ediyorsun. Para ile sevginin yatırım konusunda ikilemli ilişkisinin en somut örnekleri.

Paranın insanlar arasındaki sevgiye olan etkileri en ilginç analizlere tabidir, kitaplar yazılır. İnsanların eğitim ve görgü seviyelerine psikolojik durumları da eklenince ortaya değişik senaryolar çıkabiliyor.

Yalnız ve züğürt birisine piyango çıktığında etrafında bir anda onu seven insanlar birikir. Bu sevda kendisine mi parasına mı siz karar verin.

Varlıklı ve eşine dostuna harcamayı seven bir adam günün birinde herşeyini kaybederse, etrafındaki insanların birçoğu artık bir çıkar elde edemeyecekleri için yok olurlar. Yalan bir aşkmış meğerse.

Para, kadın ile erkek arasındaki sevgiyi de etkileyen bir unsur olabiliyor. Evlendikten sonra iflas eden kocasını boşayan kadınlar olabileceği gibi parayı gördükten sonra başka kadınların peşinden koşmaya başlayan erkekler de olabiliyor.

Paranın temelinde yer aldığı bazı ilişkiler magazin dergilerinde çıkabiliyor. Yaşlı ve çirkin ama varlıklı bir adamın peşinde kadınlar olabiliyor. Kare kare fotoğraflar aahh bende de o kadar para olsa dedirtiyor birçok bekar adama. Bir de zengin kadınlar olabiliyor, karşılarına malesef onları kullanmak üzere yanaşan adamlar çıkabiliyor. Psikolojik olarak etkilenen kadınlar daha sonraki ilişkilerine yansıyan bu durumdan dolayı belki de önlerine çıkabilecek doğru insana karşı agresif olup sevdadan mahrum kalıyorlar. Bu tip ilişkilere yalan ve çıkarcı aşklar diyebiliriz.

Güçlü erkek ve güçlü kadın rolleri filmlere konu olmaya devam edecekler. Konumuz olan dilemmayı aktif bir şekilde en iyi anlatan belki de eski Türk filmleridir. Bu karakterler başrolde olurlar ve filmde dramatik sahnelere yer verilir. Bir tarafta zengin fabrikatörün çocuğu, diğer taraftaysa bir esnafın fakir çocuğunun ailelerce red edilen tutku dolu aşklarına kaç kere tanık olduk? Niçin acaba sorun oluyor bir tarafın varlıklı diğerinin olmaması? Sosyal kıyaslamanın bol olduğu bu filmlerde kimi zaman paranın gücü kazanıp üzüntülü, kimi zaman ise sevginin ağırlığı kazanıp mutlu sonla bitiyor. Ancak günümüzde filmlerde bu senaryolara pek yer verilmiyor artık, özellikle dizilerde ne var ne yok hep lüks arabalarda gezen, yalılarda yaşayan insanlar konu ediliyor, yoksa paranın gücü mü kazandı?

Global ve kapitalist bir yapıda elbet hayatı devam ettirmek için para kazanılmalı. Bu red edildiği anda zor bir yaşama dönüşür, hayatın bu gerçeğini kabullenmek gerekir. Herkesin dünya zengini olaması mümkün değil, bu yüzden yaşamı arzu edilen bir seviyede idame ettirebilecek bir tutarın az da olsa üstünde kazanılması birçok dengeyi oturtabilir, parayla aşk yaşamadan.

Siz siz olun, hiçbir zaman yatırım pozisyonunuza aşık olmayın. İnsan sevgisinin paradan daha önemli olmasına özen gösterin. Bir finansal enstrümanı size katma değer getirmesi için bulunduracağınız gibi bir insanla da sevdiğiniz için birlikte olun.

2023 yılı hepinize ilk önce sağlık ardından sevgi getirsin. Başka bir temenniye gerek görmüyorum çünkü iç huzur ve sevgi gelince diğer herşey kendiliğinden hallolur.

 

Fabrizio Casaretto

[email protected]

https://www.youtube.com/channel/UCfncpQ6iFkRMMWTeJ5fFW1w

 


İLGİLİ HABERFabrizio Casaretto Yazdı: 'Güven...'Fabrizio Casaretto Yazdı: ‘Güven…’

İLGİLİ HABERFabrizio Casaretto Yazdı: 'Bir telefon geldi…'Fabrizio Casaretto Yazdı: ‘Bir telefon geldi…’

İLGİLİ HABERFabrizio Casaretto Yazdı: İMDAT! Hedge edin koruyun beni!Fabrizio Casaretto Yazdı: İMDAT! Hedge edin koruyun beni!

 

 

 

Tüm Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları