Sosyal Medya

Reel sektör

2021 bütçesinin %5’i KÖİ’lere akıtılacak

Bütçenin Kara Deliği Sosyal Güvenlik Açıkları olurdu, bunlara şimdi faiz ve KÖİ giderleri de eklendi. Türkiye açısından bütçe açığını azaltmak hayal oluyor...

2021 bütçesinin %5’i KÖİ’lere akıtılacak

TBMM’nde devam eden 2021 bütçe görüşmeleri çok korkutucu açıklamalara  sahne oluyor.  Kamu-Özel İşbirliği adı verilen, eski Yap-İşlet-Devretler’in bütçeye maliyeti de bu sayede tesadüfen ortaya çıktı. 2021 yılında takriben TL1.356 milyarlık merkezi bütçeden KÖİ’lere 83,7 milyar TL aktarılacak.  Faiz  giderlerinin yüzde 30’dan fazla artarak 179.5 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Kamu yatırımları için ayrılan pay ise yine düşük tutulmuş ve toplam bütçenin sadece yüzde 7.65’ini (104 milyar TL) oluşturuyor.

 

2021 bütçesinin 536 milyar TL’sini cari transferler (Sosyal güvenlik kurumlarına yapılacak transferler, görev zararları, sosyal amaçlı transferler, fonlara yapılan ödemeler vb.) oluşturuyor. 2020’ye göre cari transferler kalemi 82 milyar TL artarken, bütçe transferleri içinde aslan payını Kovid-19 salgını ve ekonomik krizin etkisiyle ciddi sorunlar yaşayan Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak transferler oluşturacak.

 

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu  komisyonda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. 2019’da 757 milyar TL olan bütçenin 2020 yılında 910 milyar TL’ye çıkmasının nedenini anlatan İsmailoğlu, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) yöntemiyle yaptırılan projelere ödeme yaptıklarını kaydetti. Karaismailoğlu, “KÖİ yatırımlarına harcanan döviz cinsinden tutarlar, değişen döviz kuruna göre revize edilmiştir. Güncellenmiş ve kur farkından artan tutarın toplamı ise yaklaşık 83,7 milyar TL’dir” dedi.

 

6 MİLYARLIK OTOYOL

Yap-İşlet-Devret projesi ile yaptırılan Aydın-Denizli Otoyolu’nun maliyeti hakkında da konuşan Karaismailoğlu, daha önce “614 milyon TL tasarruf edilecek” dediği otoyolun toplam maliyetinin 1 milyar 813 milyon Euro olduğunu kaydetti. Karaismailoğlu, güncel kura göre maliyeti 16 milyar TL’yi aşan Aydın-Denizli Otoyolu için şu bilgileri verdi: “Aydın-Denizli Otoyolu’nun yatırım maliyeti 699 milyon Euro’dur. Bunun üzerine bakım, işletme maliyeti, üç yıl yapım, on yedi yıl işletmedeki bakım, işletme maliyeti 561 milyon Euro, finans maliyetini koyduğunuz zaman, 17 yılda 482 milyon Euro, yenileme ve ağır bakım maliyeti de 69 milyon Euro’dur.”

 

İktidarın kamu özel iş birliği (KÖİ) adı altında yürüttüğü ‘müşteri garantili’ projelere 2019 bütçesinde ise 9.7 milyar, 2020 bütçesinde 18.9 milyar TL ayrılmıştı. Kamuoyunun tepkisi nedeniyle iktidar 2021 yılında ne kadar garanti ödemesi yapılacağını gizlemek için kanun değişikliği yaptı. Artık hangi alanlarda ne kadar ‘garanti ödemesi’ yapılacağını gösteren ‘fonksiyonel sınıflandırma’ kalemleri bütçede gösterilmeyecekti. Fakat, Karaismailoğlu’nun TBMM bütçe komisyonunda açıklmaları, KÖİ ödemelerinin ne hızla yükseldiğini gözler önüne serdi.

 

TL döviz kuru istikrar kazansa da, bu işletmelere trafik, yolcu, ya da hasta başı ödeme garantisi verildiği için, bütçeden aldıkları pay azalmayacak. Çünkü, yavaşlayan büyüme paralelinde, KÖİ’ler projekte edilen gelirleri üretemiyorlar. Bu da yetmezmiş gibi, otoyollar ve kent hastaneleri ihaleleri aralıksız sürüyor.

 

Bütçenin Kara Deliği Sosyal Güvenlik Açıkları olurdu, bunlara şimdi faiz ve KÖİ giderleri de eklendi.  Türkiye açısından bütçe açığını azaltmak hayal oluyor.

 

Kaynaklar:

 

KÖİ’lere 83 milyar TL

2021 bütçesi ne getiriyor?

 

 

Atilla Yeşilada: Reformlar gelmedikçe resesyonu atlatamayız

 

Türkiye’nin 3 Büyük Finansal Sorununu Çözmek Zorundayız

 

İş dünyası Erdoğan’dan ne istedi?

 

Çetin Ünsalan: Sorunu aşmadık; öteledik

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler