Sosyal Medya

Reel sektör

AVM ciroları Nisan’da enflasyona yenik düştü

AVM ciroları toparlanamazken, ziyaretçi sayısı da düştü

AVM ciroları Nisan’da enflasyona yenik düştü

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM’lerdeki Perakende Ciro Endeksinin nisan ayı sonuçları açıklandı.

 

Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2019 Nisan döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 14,2 artış kaydederek 281 puana ulaştı.

 

AVM’lerde kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar Nisan 2019’da İstanbul’da bin 326 TL, Anadolu’da 900 TL olarak gerçekleşirken Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Nisan 2019’de bin 71 TL olarak kaydedildi.

 

Nisan ayında, kategoriler bazında metrekare verimliliğinde en yüksek artış yiyecek-içecek kategorisinde yaşandı. Yiyecek-içecek kategorisi metrekare verimliliği geçen yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 19,7 oranında bir artış kaydetti.

 

Geçen yılın nisan ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki teknoloji kategorisi metrekare verimliliği yüzde 18,2 arttı. Ayrıca, hipermarket kategorisi metrekare verimliliği yüzde 18,0, giyim kategorisi metrekare verimliliği yüzde 15,8, ayakkabı kategorisi metrekare verimliliği yüzde 12,3 ve diğer kategorisi metrekare verimliliği yüzde 10,1 artış gösterdi.

 

Nisan 2019 verileri bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde ise yüzde 3,0’lık bir azalma yaşandığı gözlendi.

 

ANALİZ

 

AVM’lerde İstanbul’da metrekare başı ciro Kasım 2018’de TL1.550 ile zirve yapmıştı.  Enflasyon ve TL’nin değer kaybı göz önüne alındığında, kiracıların kar marjlarının gerilediği anlaşılır. Yıl başından bu yana, AVM ciroları ya ancak enflasyona yetişti, ya da geride kaldı.  İstanbul’da AVM’leri ziyaret edenler boş ve kiralık dükkan sayısının arttığına şahit olmuştur.  Bir çok dükkan sahibi ve kiracının artık sabırlarının sonuna gelmiş olması mümkün.  Organize perakende turizm bolluğu yaşanacak güçlü yaz sezonunu bekliyor. Karlar Mayıs-Eylül döneminde yazılacak.  Eğer cirolar toparlanmaz, kira ve masraflar artışını sürdürürse, Türkiye’de AVM furyası bitti diyebiliriz.

Kaynak:  AA, analiz ParaAnaliz ekibi

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler