Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Weidmann: ECB yüksek enflasyona karşı durmalıdır

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, ECB’nin yeni politika çerçevesinde daha yüksek enflasyona müsamaha göstermeye…

Weidmann: ECB yüksek enflasyona karşı durmalıdır

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, ECB’nin yeni politika çerçevesinde daha yüksek enflasyona müsamaha göstermeye başlamaması gerektiğini söyledi.

Weidmann, yüksek enflasyona hoşgörünün yüksek borçlu hükümetlerifinansee etmeye yönelik bir çabanın işareti olarak görülebileceği uyarısında bulundu.

“Enflasyonun ECB’nin orta vadeli hedef seviyesini aştığı ortamdapara politikasını değiştirmemek, para politikasının kamu finansmanının sürdürülebilirliğini fiyat istikrarı hedefinin önüne koyma girişimi şeklinde yanlış anlaşılabilir” diye konuşan Weidmann, “Böyle bir durum, enflasyon bekleyişlerini çıpalamalı daha zor hale getirebilir” dedi.

Weidmann ayrıca, ECB’nin Fed’in yaptığı gibi ortama enflasyon oranının hedeflemesine karşı olduğunu tekrarladı ve bunun anlatılmasının zor, uygulanması zarar verici olabileceği uyarısında bulundu.

 

 

Kaynak: foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler