Sosyal Medya

Finans

Moody’sden gece yarısı darbesi

Moody’sin “Türkiye’nin dış kırılganlıkları ödemeler dengesi krizinin kapısını açtı” uyarısı çok kaygı verici.

Moody’sden gece yarısı darbesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin uzun dönemli döviz cinsinden kredi notunu “B1″den “B2″ye düşürdü, not görünümü “negatif” olarak teyit etti.Kuruluş, Türkiye’nin dış kırılganlıklarının muhtemelen ödemeler dengesi krizine yol açabileceğini ve mali tamponlarının aşınmakta olduğunu kaydetti.  Moody’sin beklenmeyen not indirimi, Türkiye’nin dış borçlanmasını zorlaştıracağı gibi, yatırımcıların ilgisini gittikçe bozulan bütçe dengesi ve kamu borcundaki artışa da çekebilir.  Moody’sin “Türkiye’nin dış kırılganlıkları ödemeler dengesi krizinin kapısını açtı” uyarısı çok kaygı verici.

 

Kredi derecelendirme kuruluşu not indirimine gerekçe olarak:

Yukarda andığımız dışsal kırılganlıkları

Kamunun durumu okumak ve tepki vermekte gecikmesini

Bütçe çıpasının sürümesini gerekçe olarak gösterdi.

Raporda ayrıca Türkiye’nin ABD, Arap Emirlikleri ve Doğu Akdeniz’de bir çok aktörle giriştiği mücadelenin ödemeler dengesi krizine katalist olabileceği kaydedildi.

 

FITCH DE NOT GÖRÜNÜMÜNÜ “DURAĞAN”A ÇEVİRMİŞTİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ise 3 hafta önce yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit etmiş, not görünümünü ise “durağan”dan “negatif”e çevirmişti.

 

DİĞER KREDİ DEĞERLENDİRME KURULUŞLARININ TÜRKİYE NOTLARI

Diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarında Türkiye’nin not ve görünüm durumu şöyle; Fitch Ratings: Kredi notu BB- ve görünüm negatif, Standard & Poor’s: Kredi notu B ve görünüm “durağan.” (Haberler.com)

 

 

YORUM:  Junk’a doğru

Türkiye hızla “junk” yani çok riskli tahvillerin ülkesi olmaya doğru ilerliyor. Ankara Moody’s kararını da eleştirip, Üst Akıl’ın tam start almaya hazırlanan ekonomiye sinsi bir çelmesi olarak yorumlayabilir.  Velakin, rapor binlerce bono-tahvil fonu ve Türkiye’ye kredi veren ticari bankalar tarafından çok ciddi bir uyarı olarak algılanacak. Hazine ve özel sektör 500 puanı aşan CDS primi ve ABD eşvadeli DİBS’e göre 600 puanı bulan faiz makası yüzünden tahvil vasıtasıyla borçlanmayı kayda değer ölçüde azaltmak zorunda kaldı. Türkiye’nin cari açık finansmanı büyük ölçüde kısa vadeli sendikasyon kredileri vasıtasıyla gerçekleşiyor. Banka ve finans-dışı kurumlar Temmuz ayı itibarıyla borç yenileme oranını %75-80 arasında tutuyor, yani Türkiye net dış borç ödüyor.

Moody’sin not indirimi ardından dış krediler de pahalılanabilir veya kreditörler kredi limitlerini daraltabilir.

TL’nin sürekli baskı altında olduğu bu ortamda, dışardan finans akımında ufak azalmalar dahi, TL’yi savunmayı imkansız hale getirebilir.

 

 

Moody’s raporunun İngilizce tam metni

 

FÖŞ UYARDI:  Salgın Krize Dönüşebilir! | Ekonomik Politik İstikrarı Bozabilir!

 

Euler Hermes: Türkiye ekonomisinde riskler artıyor; TL’de yön aşağı

 

YENİLEME: Temmuz’da Cari Açık 1,8 milyar dolar!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler