Sosyal Medya

Ölüler Günü

25 Ekim 2022

Ölüler Günü

Ölüler Günü Nedir Ölüler Günü Ne Zaman Kutlanır Ölüler Günü Ne Yapılır Ölüler Gününe İlişkin Temel Bilgileri bu sayfada bulacaksınız.

Ölüler Günü, 1 ve 2 Kasım’da, öbür dünyadan ruhların geçici olarak geri dönüşünün kutlandığı gündür. 1 Kasım günü çocuk ruhların 2 Kasım günü ise yetişkin ruhların dünyayı ziyaret ettiğine inanılır. El Día de Los Muertos (Ölüler Günü) esas olarak bir Meksika bayramı olarak bilinir, ancak bunun farklı versiyonları Latin Amerika‘nın çoğunda kutlanır.

Bu bayramda, ölenler anılır. Hispanik öncesi ve Katolik inançlarının bir karışımı olan Ölüler Gününde ölenler yad edilir. Tarihler birbirine yakın olsa da Ölüler Günü, Cadılar Bayramı’ndan ayrı bir bayramdır Görünüşte ortak unsurlara sahip gibi görünebilirler, ancak Cadılar Bayramı ve Ölülerin Günü arasında önemli farklılıklar vardır.

Sunak, Ölüler Günü’nün kutlanmasının merkezinde yer alır. Ölen kişinin onuruna bir sunak yapılır ve bir mezarlıkta veya evde gösterilebilir. Yiyecek, içecek ve değerli eşyalar bu sunaklara bırakılır.

Sunak

Ölüler gününde insanlar evlerinde/mezarlıkta sunaklar(altar) hazırlarlar. Ailelerin, ölen atalarını onurlandırmak ve hatırlamak için oluşturdukları bir tür ritüel alanlardır. Genellikle bir masa, kutular veya siyah veya beyaz bezlerle örtülmüş bir yüzeyden oluşur. Sunak; mumlar, parlak renkler ve dört elementi (toprak, su, ateş ve hava) yansıtan anlamlı öğelerle süslenir.

İki katlı sunaklar cenneti ve dünyayı temsil ederken, üç katlıda dünya, araf ve cennet sembolize edilir. Başka yerlerde, insanlar cennete veya öbür dünyaya gidişi temsil etmek için yedi seviye(Dante) kullanırlar. Bazı sunaklar, ruhları sunağa kadar yönlendirmek için bir çiçek yolu da içerir.

Masalar, raflar veya kasalar kullanılarak bir sunak yapılabilir. Üç seviyenin içerisinde, Katolik ve yerli inançlar birbirine karışmıştır.

Alt seviye: Mictlan’ı (ölülerin Aztek yeraltı dünyası) sembolize eder.

Orta seviye: Dünyayı temsil eder (insanların yaşadığı yer).

Üst seviye: Cenneti sembolize eder (Tanrı ve azizlerin yaşadığı yer).

Yazının devamını okumak için tıklayın.Ölüler Günü Nedir

 

Tüm Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.