Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Bim Birleşik Mağazalar İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

Bim yılın ilk çeyreğinde, piyasa ortalama beklentisi olan 376 mn TL’nin %14,5, beklentimiz olan 396 mn TL’nin ise %8,8 üzerinde yıllık bazda %99,8 artışla 430,4 mn TL net kar açıkladı.

Bim Birleşik Mağazalar İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

Net kar piyasa beklentisinin üzerinde

Bim yılın ilk çeyreğinde, piyasa ortalama beklentisi olan 376 mn TL’nin %14,5, beklentimiz olan 396 mn TL’nin ise %8,8 üzerinde yıllık bazda %99,8 artışla 430,4 mn TL net kar açıkladı. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen ciro ve operasyonasyonel performans net karın beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinde etkili oldu. Beklentilerin üzerinde gelen finansalların hisse performansına etkisini ‘pozitif’ olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca, şirket bugün saat 16:30’da bir telekonferans gerçekleştirecek.

Ciro büyümesi beklentilerin üzerinde

Covid-19 nedeniyle artan gıda talebinin etkisiyle, 1Ç20’de net satış gelirleri piyasa ortalama beklentisinin %7,2, bizim beklentimizin %5,4 üzerinde yıllık bazda %39,6 artışla 12.598 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Böylece şirket yönetiminin yılın tamamı için açıkladığı ortalama +25’lik ciro büyümesinin üzerinde bir performans kaydedildi. Ortalama sepet büyüklüğündeki güçlü artış sayesinde benzer mağaza büyümelerinin olumlu etkilendi. Tüketici davranışındaki değişiklikler trendde değişikliklere yol açtı. Müşteri trafiği azaldı, ancak sepet hacmi önemli ölçüde arttı. Bim, 1Ç20’de yıllık bazda ‘like for like’ mazağa satışlarında yıllık %24,8, sepet hacminde %23,9 ve mağaza trafiğinde ise %0,7 artış kaydedildi. Şirketin ilk çeyrekte Türkiye’de 278 ve 5 yeni FİLE mağazası ile yurt dışı operasyonlarından Fas’ta 9 mağaza açılışı olmak üzere toplam mağaza sayısı 8.640’a ulaştı.

Beklentilerin üzerinde operasyonel kar

Bim 1Ç20’de, IFRS 16 etkisi dahil piyasa ortalama beklentisi olan 899 mn TL ve beklentimiz olan 919 mn TL’nin üzerinde yıllık bazda %50,6 artışla 984,9 mn TL FAVÖK açıkladı. Büyümenin yarattığı operasyonel kaldıraç sayesinde FAVÖK marjı yıllık 0,6 puanlık artışla %7,8 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam, piyasa beklentisinin 0,2 puan üzerinde, bizim beklentimiz olan %7,7 FAVÖK marjının ise 0,1 puan üzerinde gerçekleşti.

Hedef fiyatımızı 59,86 TL’den 67,10 TL’ye yükseltiyor ve ‘AL’ tavsiyemizi koruyoruz

Yılın ilk çeyreğinde Bim’in yeni mağaza açılışlarında hızlı seyrin sürdüğünü, yılın geri kalanına ilişkin ise hedeflerde herhangi bir değişiklik öngörülmediğini görüyoruz. Her ne kadar fiziki mağaza trafik verilerinde alınan önlemler nedeniyle daralma söz konusu olsa da ortalama sepet büyüklüğündeki güçlü artış sayesinde benzer mağaza büyümelerinin olumlu etkilendiğini görüyoruz. Hem güçlü benzer mağaza büyümeleri hem de yeni m2 artışı sayesinde gelir büyümesinin güçlü seyrini sürdürmesini bekliyoruz. Operasyonel kaldıraç sayesinde genel olarak marjların da olumlu etkileneceğini tahmin ediyoruz.

Sonuçların ardından hem makro tahminlerimizde yaptığımız güncellemeler hem de Covid-19’un şirket üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurduğumuzda, 2020 yılı ciro tahminimizi 50,4 mlr TL’den 52,3 mlr TL’ye, FAVÖK tahminimizi ise 3,72 mlr TL’den 3,96 mn TL’ye revize ediyoruz. Dolayısıyla, BIMAS için 59,86 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı 67,10 TL’ye revize ediyor, sunduğu %24’lük prim potansiyeli doğrultusunda ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler