Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Almanya hükümeti ekonomik büyüme tahminini revize etti

Alman hükümeti bu yıl için ekonomik büyüme tahminini daha önce %0,2 iken %0,3’e yükseltti ve enflasyon tahminini 0,4 puan düşürerek…

Almanya hükümeti ekonomik büyüme tahminini revize etti

Alman hükümeti bu yıl için ekonomik büyüme tahminini daha önce %0,2 iken %0,3’e yükseltti ve enflasyon tahminini 0,4 puan düşürerek yüzde 2,4’e indirdi.

 

Ekonomi Bakanı Robert Habeck yaptığı sunumda, “Yıl ilerledikçe ekonomide hafif bir canlanma ve ekonominin zayıf dönemden yavaş yavaş çıkmaya başladığına dair işaretler görüyoruz” dedi.

Dirençli bir işgücü piyasasında reel ücretlerde öngörülen artış sayesinde özel tüketimin büyümeye önemli bir ivme kazandırması bekleniyor.

Projeksiyonlara göre hükümet 2025 yılında gayrisafi yurtiçi hasılanın %1.0 oranında büyümesini bekliyor.

Enflasyonun bu yıl %2,4’e düşmesi beklenirken, bir önceki tahmin %2,8’di. Enflasyon geçen yıl %5.9 olarak gerçekleşmiş ve özel tüketimi olumsuz etkilemişti.

Habeck, “Fiyatlar birçok kişinin tahmin ettiğinden daha hızlı düştü” dedi.

Hükümet 2025 yılı için enflasyonun %1.8’e düşerek Avrupa Merkez Bankası’nın %2’lik hedefinin altında kalacağını öngörüyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Alman ekonomisi, yüksek enerji maliyetleri, zayıf küresel siparişler ve rekor düzeydeki faiz oranlarının etkisiyle geçen yıl Avro bölgesindeki büyük ekonomiler arasında en zayıf olanıydı.

Enflasyonun bu yıl düşmesi beklense de büyümenin nispeten zayıf kalacağı tahmin ediliyor.

 

 

 

 

 

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler