Sosyal Medya

Çetin Ünsalan Yazdı: Kimin gözü faizde?

22 Şubat 2023

Türkiye’de ekonomi adına konuşulacak o kadar çok başlık varken, ekonomi sayfalarında 23 Şubat Perşembe günü yapılacak Merkez Bankası’nın faiz kararı için ‘gözlerin orada olduğu’ vurgusunu yaparak haber yapmak gerçekçi mi?

Bu en iyi ihtimalle kendini önemsemektir. Hatta mesele bunun üzerine yoğunlasın diye, bir de faizi düşürme haberiyle destekleniyor. Anketlerle coşku veriliyor. Merkez Bankası faizi düşürür mü? Kimin umurunda?

Ülkede yaşanan acı bir yanda, ekonomi adına tamamen etkisiz eleman haline gelmiş bir başlık üzerinden gündem belirlemeye çalışmak, deprem bölgesine giderek sağa sola hakaret etmekten farksız bir tavır. Yani artık kimsenin umurunda değil.

Boyanın akıp duvarın göründüğü bir ortamda, herkes her şeyin gerçeğini biliyor. Haber yapan kanallara ceza yağdırmak, üste çıkmak için sürekli hakaret ederek bağırıp çağırmak, ortadaki büyük ihmali, imar aflarını, hataları nasıl örtmüyorsa, faizde de durum çok farklı değil.

Tamamen ekonominin gerçeklerinden kopmuş bir yönetim anlayışı içerisinde, açıkladığı politika faizinin hiçbir geçerliliği kalmadığını görememek, inanın bana şu afet manzarası karşısında ‘nerede hata yaptık’ diye sormamaktan farklı değil.

Hiç kimse faizin yükselmesini istemez. Bu kadar borçlu bir ülkede vatandaşından firmasına kadar herkesin maliyeti yükseliyor. İş yapmak isteyen, akıl almaz maliyetlerle para kullanmak, hatta bulamamak gerçeğiyle karşı karşıya kalıyor.

Fakat bunun üzerinden faizi kaça düşürdüğünüzün önemli olduğunu zannetmek, bir gösterge oranının gerçekle ilgisini kaybettiğini görememek kadar dramatik bir durum. Ekonomide ‘bir tek ben biliyorum’ diyerek her şeyi eline yüzüne bulaştırmış bir yönetim anlayışının gerçek olmayan enflasyona bile yaklaşmayan, piyasada asla karşılığını bulmayan bir faiz oranını düşürüp, çıkarmasının inanın hiç bir anlamı yok.

Bu konuda bile gerçeği yazıp çizmek yerine, algı yönetip, dikkatleri başka yere çekmenin derdine düşenlerin trajedi haline gelmiş davranışlarını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Ama en azından ‘gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında’ diye haber yapmaktan vazgeçin.

Bir afet bölgesinde çadıra girip, çadır güzellemesi yapan medya mensuplarının, gerçekçi olmayan oranlar üzerinde ekonomi konuşuyor olması yok hükmündedir. Bu nedenle ne kendinizi yorun, ne de yorgun düşmüş kamuoyunu daha fazla oyalamayın.

Bir tarafta tarımdan başlayarak tüm maliyetler artarken enflasyonu, insanlar insan gibi çalışacak ücretlerle iş bulamazken işsizliği düşürmeniz, bunları ortadan kaldırmadığı gibi, ihracatçıdan medet umarken, onu kur riskine atarak Türkiye’ye çok daha büyük bir stres biriktiriyor olmanız yeterince sorunlu bir bakış açısı zaten.

Hiç olmazsa bağırıp çağırarak insanların kaçmış keyiflerinin, yalan yanlış yaklaşımlı haberlerle de ekonomik sorunlarının üzerinden can sıkan tavrınızdan vazgeçin. Hiç olmazsa bu zamanda insanlara saygı gösterin. Hiç olmazsa bu zamanda…

[email protected]

 


İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Yatırım yapmayın; yatırımcı olun...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Yatırım yapmayın; yatırımcı olun…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Üslûp...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Üslûp…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Tarla, enflasyon yükseliyor diyor...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Tarla, enflasyon yükseliyor diyor…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: Borçları ertelemeyin!Çetin Ünsalan Yazdı: Borçları ertelemeyin!

 

 

Tüm Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları