Sosyal Medya

Ekonomi

MB Finansal Hizmetler Güven Endeksi aylık 19,2 puan azaldı

Merkez Bankası verilerine göre; ocak ayına ilişkin Finansal Hizmetler Güven Endeksi, bir önceki aya göre 19,2 puan azalarak 145,7 oldu.…

MB Finansal Hizmetler Güven Endeksi aylık 19,2 puan azaldı

Merkez Bankası verilerine göre; ocak ayına ilişkin Finansal Hizmetler Güven Endeksi, bir önceki aya göre 19,2 puan azalarak 145,7 oldu. Finansal hizmetler alanındaki faaliyet gösteren kuruluşların, geleceğe dönük beklentileri de zayıfladı.

Merkez Bankası, ocak ayına dair Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni bugün açıkladı. Finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen veriler şöyle:

“TÜM ALT ENDEKSLER AZALIŞ YÖNÜNDE ETKİLEDİ: 2023 ocak ayında FHGE, bir önceki aya göre 19,2 puan azalarak 145,7 olarak hesaplandı. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endeksleri, Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni azalış yönünde etkiledi.

GELECEK 3 AYDA HİZMETLERE TALEBİN ARTACAĞI BEKLENTİSİ ZAYIFLADI: İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı gözlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin de zayıflayarak devam ettiği görüldü.

İSTİHDAMDA GELECEK 3 AYA DAİR ARTIŞ BEKLENTİSİ ZAYIFLADI: İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir önceki döneme kıyasla güçlendiği, gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı gözlendi.

SON 3 AYDA REKABET GÜCÜNDE İYİLEŞME DEĞERLENDİRMELERİ AZALDI: Rekabet gücüne ilişkin değerlendirmelere göre, yurt içi piyasalardaki rekabet gücünde son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki döneme göre zayıfladığı, gelecek üç ayda iyileşme olacağı yönündeki beklentilerin ise bir miktar güçlendiği görüldü. Yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin olarak, son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda iyileşme olacağı yönündeki beklentilerin güçlendiği gözlendi.

FİNANS VE SİGORTA SEKTÖRÜNDE İKİ ALT ENDEKS AZALIŞ GÖSTERDİ: Ocak ayında, sektör sınıflamasına göre Finans ve Sigorta Faaliyetleri sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, ‘64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)’ ve ‘66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler’ sektörlerinde sırasıyla 21,1 ve 8,9 puanlık azalış olduğu, ‘65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)’ sektöründe ise 24,10 puanlık artış olduğu gözlendi.”

 

 

ankahaber.net

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.