Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Reuters duyurdu: Çok konuşulacak faiz, enflasyon ve büyüme anketi

Reuters’in gerçekleştirdiği ekonomi ile ilgili anket sonuçları duyuruldu. Reuters, 36 ekonomistin katıldığı Türkiye ekonomisi ile ilgili anketin sonuçlarını açıkladı. Söz…

Reuters duyurdu: Çok konuşulacak faiz, enflasyon ve büyüme anketi

Reuters’in gerçekleştirdiği ekonomi ile ilgili anket sonuçları duyuruldu.

Reuters, 36 ekonomistin katıldığı Türkiye ekonomisi ile ilgili anketin sonuçlarını açıkladı. Söz konusu ankette çarpıcı sonuçlar mevcut.

Reuters’in 36 ekonomistin katıldığı ankette Türkiye ekonomisin 2024 yılı için büyüme oranının medyanı %2,8 olarak tahmin edilirken 2025 yılı için bu oran %3,8 oldu.

2023 yılı için GSYH büyümesi yüzde 1,2 ile yüzde 4,5 arasında bekleniliyor. Ankete katılan ekonomistler, enflasyon için ise Temmuz ayını işaret ediyor. Haziran ayında yaşanan TL’deki değer kaybı sonrası Temmuz TÜFE’sinde aylık çift haneli bir oran beklerken yıl sonu TÜFE için ise yüzde 60 bekleniliyor.

Enflasyoni söz konusu anket sonucuna göre 2024 yıl sonu için yüzde 31,1 olarak beklenilirken 2025 yılı için ise yüzde 21,8 beklenildiği açıklandı.

Ankete katılan ekonomistlere göre politika faizinde de artış bekleniliyor. Ankete göre TCMB, yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 25’e kadar çıkartması beklenilirken 2024 yılı için de benzer bir seyir gözlenmesi anket sonucuna göre beklentiler arasında.

Reuters’in anketine göre cari açık 2023 yıl sonunda yüzde 4,4 olarak gerçekleşmesi beklenmekte. Carı açık, 2024 yıl sonu için yüzde 3, 2025 yıl sonu için ise yüzde 2,3 olması tahmin ediliyor.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler