Sosyal Medya

Ekonomi

Moody’s Türkiye büyüme tahminini revize etti

Türkiye’de ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü pandemi ve kur kriziyle yavaşlasa da depremle birlikte atağa geçeceği belirtildi. Moody’s, Türkiye için…

Moody’s Türkiye büyüme tahminini revize etti

Türkiye’de ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü pandemi ve kur kriziyle yavaşlasa da depremle birlikte atağa geçeceği belirtildi. Moody’s, Türkiye için 2023 büyüme tahminini yüzde 2’den 2,3’e çıkardı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, depremin yıktığı bölgelerde yeniden inşa ile birlikte ortaya çıkacak ekonomik aktiviteyi hesaba kattı. 2024 için büyüme tahmini ise yüzde 3’ten yüzde 4’e yükseltildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok G20 ekonomisi için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

ABD, Kanada, Euro Bölgesi, Rusya, Hindistan, Meksika ve Türkiye için 2023 reel büyüme projeksiyonlarını anlamlı şekilde yükselten Moody’s, Çin için yüzde 4 olan 2023 ve 2024 büyüme tahminlerini yüzde 5’e çıkardı.

Türkiye için 2023 ve 2024 GSYH tahminlerini daha önce açıkladığı yüzde 2 ve 3’ten yüzde 2,3 ve 4’e çıkaran Moody’s, Türkiye için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmesine neden olarak depremin yıktığı bölgelerde yeniden inşa ile birlikte ortaya çıkacak yeni ekonomik aktiviteyi hesaba kattı.

Moody’s yaptığı değerlendirmede “Yeniden inşanın her yıl yol açacağı yeni ekonomik aktivitenin hızı ve kaynakların nasıl dağıtılabileceği bilinmezler arasında. Bu, maliye ve para politikası desteğinin büyüklüğüne bağlı olacak. Türkiye’deki gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz, ekonomik görünüm önümüzdeki aylarda belirsiz olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler