Sosyal Medya

Kripto Para

Ünlü Profesör, stablecoin paniğinin mali kriz üreteceğini söylüyor

Cornell Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Eswar Prasad, bu tür kripto para birimleri ihraç edenlerin itfaları karşılayabilmek için ABD Hazine tahvilleri…

Ünlü Profesör, stablecoin paniğinin mali kriz üreteceğini söylüyor

Cornell Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Eswar Prasad, bu tür kripto para birimleri ihraç edenlerin itfaları karşılayabilmek için ABD Hazine tahvilleri (DİBS) satmak zorunda kalabilecekleri için, stablecoin’lerdeki çalkantının tahvil piyasalarına yayılabileceği konusunda uyardı.

Stablecoin dünyasının başlıca enstrümanları olan tether, USD coin ve Binance USD ihraç edenler, milyarlarca dolarlık ABD DİBS’i teminat orlak tuttuklarını ifade ediyor.

Prasad, tahvil piyasası duyarlılığının “şu anda ABD’de olduğu gibi çok kırılgan” olduğu bir dönemde böyle bir yükseliş meydana gelirse, DİBS’e “bulaşma“  yoluyla büyük satış baskısı geleceğini, bunun da diğer mali piyasalarda  “çarpan etkisi” yaratabileceğini söyledi.

2022’de kripto piyasasının yaklaşık 1,4 trilyon dolarlık çöküşü, hisse senetleri gibi geleneksel varlıklara veya reel ekonomiye zarar vermedi.

 

Ancak akademisyen, büyük bir stablecoin’in dolara keşide edilmesi halinde DİBS  piyasası üzerinde olumsuz etkisi olabileceği konusunda uyardı. 2023 yılında paranın maliyeti yükselirken aşırı riskli, daha önce ayı pazarlarında sınanmamış ya da yüksek kaldıraç içeren mali enstrümanlarda finansal panik kaygısı bir çok uzman tarafından dile getiriliyor.

 

Stablecoin’ler, ABD doları veya euro gibi bir “fiat” para birimlerine fixlenmiş, yani değeri aynı olan, bir tür dijital para birimi. Örnekler arasında en büyük üç stablecoin olan tether (USDT), USD coin (USDC) ve Binance USD (BUSD) yer alır.

Bu tür sanal paralar, kripto ekonomisinin bel kemiği haline geldi. Yatırımcıların paralarını dolar veya Euro’ya  dönüştürmeye gerek kalmadan farklı kripto para birimlerine girip çıkmalarına olanak tanıyor.

 

Bu stablecoin’lerin ihraççıları, kullanıcıların güvenini sağlamak için para birimi veya tahviller gibi gerçek varlık teminatları (rezervleri) ile desteklendiklerini söylüyor.

Tether, rezervlerinin %58’inden fazlasının ABD Hazine Bonolarında tutulduğunu ve bunun yaklaşık 39,7 milyar dolar olduğunu söylüyor. USDC’nin arkasındaki şirket Circle’ın rezervinde yaklaşık 12,7 milyar dolar değerinde DİBS var. BUSD ihraç eden Paxos, yaklaşık 6 milyar dolarlık ABD Hazine bonosu tuttuğunu söyledi.

 

Cornell Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Eswar Prasad, büyük stablecoin’lerin sallantıda olduğuna dair bir işaret göremese de, konunun geleneksel finans piyasaları üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle denetimci kuruluşların endişe duyduğunu söyledi. Eşzamanlı olarak çok sayıda  kullanıcının dijital para birimini itibari paraya çevirmek istediği bir stablecoin’de ihraççının rezervindeki varlıkları satması gerekir. Bu, büyük miktarlarda ABD Hazine tahvillerini piyasaya boşaltmak anlamına gelir.

“Ve bence denetimcilerin endişesi, eğer stablecoin’lere güven kaybı yaşanırsa… o zaman bir itfa dalgası yaşayabilirsiniz, bu da stablecoin ihraç edenlerin DİBS satışlarını tetikler.

“Oldukça likit bir piyasada bile büyük hacimli itfalar, diğer menkul kıymetler piyasasında kargaşa yaratabilir. DİBS pazarının ABD  finansal sistemi için ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında … Regülatörlerin haklı olarak endişeli olduğunu düşünüyorum”.

 

Giderek artan sayıda ses, istikrarlı paralara saldırı gelmesi halinde, geleneksel finansal piyasaların sarsılacağı hakkında uyarıda bulunuyor.

Fed, 2022’de birkaç kez faiz oranlarını artırdı ve inatçı enflasyonu dizginlemek için bu yıl da sıkı para politikası izleyecek. ABD tahvil piyasası, 2022’de 2008’den bu yana en kötü yılını yaşadı.

Stablecoin’ler, tüm kripto para piyasasının piyasa değeri olan 881 milyar doların yaklaşık 145 milyar dolarını oluşturuyor, bu yüzden önemliler.

 

Kötü örnekler var zaten

 

Geçen yıl terraUSD adlı bir para çöktü. Terra, algoritma aracılığıyla ABD doları ile bire bir çıpasını koruduğu için algoritmik sabit para olarak adlandırıldı. USDC, BUSD ve USDT gibi tahviller gibi gerçek varlıklarla tam olarak desteklenmemişti. Algoritma başarısız oldu ve terraUSD çöktü ve kripto piyasasına şok dalgaları gönderdi.

 

Fed Mayıs 2022’de yayınladığı bir raporda “stablecoin’lerin dalgalanma eğilimini sürdürdüğü ve birçok tahvil ve yatırım fonunun itfa risklerine karşı savunmasız olmaya devam ettiği”  uyarısında bulundu.

 

Tanınmış bir girişim kapitalisti ve kripto endüstrisi emektarı olan Bill Tai, büyük stablecoin’lerin herhangi birinin çöküşünü öngörmediğini ancak bu tür kripto para birimi üzerinde dikkatlerin  “haklı bir nedenle arttığını” söyledi.

 

“Tıpkı Büyük Finansal Kriz sırasında insanların eşik-altı ipotek kağıtları piyasasındaki gizli bulaşmaya hazırlıksız yakalandığı geleneksel finans sektörümüzde olduğu gibi, stablecoinler aslında bir veya iki  misli kaldıraçlı olabilir ”.

Tai, potansiyel bir stablecoin çöküşünü 2007’de başlayan eşik-altı ipotek krizi gibi sürpriz bir olaya benzetti. “Eer bu sabit paralardan biri düşerse, ötekiler de yaralanır” diye ekledi.

 

 

Kaynak:  A stablecoin collapse could spill into the U.S. bond market and economy, professor warns

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.