Sosyal Medya

Ekonomi

Deprem turizmde mayıs ayına kadar rezervasyonları olumsuz etkiledi

Depremin mayıs ayına kadar rezervasyonları olumsuz etkilediğini belirten turizm sektörü temsilcileri yerli turistin seçimlerin ardından, yabancının ise hazirandan itibaren hareketleneceğini…

Deprem turizmde mayıs ayına kadar rezervasyonları olumsuz etkiledi

Depremin mayıs ayına kadar rezervasyonları olumsuz etkilediğini belirten turizm sektörü temsilcileri yerli turistin seçimlerin ardından, yabancının ise hazirandan itibaren hareketleneceğini düşünüyor. Hatta “gündem dışı gelişmeler olmazsa” bu yaz rekor bekleyenler de var.

Hem iç pazarda hem dış pazarda depremin olumsuz etkilediği turizm sektöründe nisan da sıkıntılı geçecek. Başta kayak olmak üzere, şubat ve mart konaklamalı tüm yurtiçi ve yurtdışı rezervasyonlarında ciddi iptallerin ve ertelemelerin yaşandığı sektörde “erken rezervasyon” satışları da sıfıra indi.

Felaketin ardından yabancı turistler deprem bölgesi ile tatil destinasyonu arasındaki yakınlığı ve otellerin depremlere dayanıklılığını sorgulamaya başladı. Yaklaşan seçimlerin de hem yurt dışında hem iç pazarda satışları etkilediğini belirten sektör temsilcileri bayram satışlarının Ramazan’da gerçekleşmesini bekliyor. Tüm bu gelişmelere rağmen bu yaz rekor umudunu kaybetmeyen sektör, haziran ayında beklenen hareketliliğinin yeteceğini belirtiyor.

“Seçimlerin ardından talep artacak”

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili bölgede tesislerin 1 Nisan itibariyle açılmaya başlayacağını hatırlatarak depremin hemen ardından durgunluk yaşandığını ancak geçen hafta itibariyle rezervasyonların gelmeye başladığını kaydetti. “Önümüzde seçimler var, insanlar beklenti içerisinde. Bu nedenle pazarda, seçimlerin yapılacağı zamana kadar çok fazla bir hareket beklemiyoruz. Diğer taraftan yurt dışında görüştüğümüz tur operatörlerinden ve devamlı gelen misafirlerimizden edindiğimiz bilgiye göre seçimlerin bitmesiyle Türkiye’ye çok daha yoğun bir talep olacak.”

Depremin mayısa kadar olan rezervasyonları büyük ölçüde etkilediğini ifade eden Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da “Bu dönemde rezervasyonlarda yüzde 30’ları geçen iptaller yaşandı. Erken rezervasyonlarda da durağanlık var. Ancak şu anda fuarlardan gelen talepler ve uçak seferlerine ilişkin aldığımız bilgiler, yaz aylarının iyi gideceği yönünde.”

“Bayram satışları son dakikaya kaldı”

Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal ise felaketin turizm sektörünü hem iç hem dış pazarda olumsuz etkilediğini, tüm rezervasyonlarda ciddi iptaller ve ertelemeler yaşandığını söyledi. Karayal şu görüşleri paylaştı: “Bunun yanı sıra ülke genelindeki moral bozukluğu nedeniyle yaklaşık 1 ay boyunca yaz dönemi için erken rezervasyon satışları da neredeyse sıfır seviyesinde seyretti. İleri tarihli rezervasyonlarda ve bayram dönemi rezervasyonlarında ise ciddi bir iptal talebi almadık. Bayram satışlarının büyük çoğunluğu, Ramazan döneminde gerçekleşecek gibi görünüyor.

Yabancı deprem dayanıklılığı sorguluyor

Depremi takip eden hafta erken rezervasyonda yakın dönem için normalin 2-3 puan üzerinde iptal talepleri geldiğini belirten Tatilbudur. com Operasyon ve Kontrattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk deprem felaketi sonrasında yabancı turistlerin deprem bölgesi ve tatil destinasyonu arasındaki yakınlığa ve otellerin depremlere dayanıklılığına dair meraklarının oluştuğunu da ekledi.

Rus turist sayısında rekor bekleniyor

Turizmciler savaşa rağmen bu yıl Rus turist sayısında rekor bekliyor. Çevrimiçi seyahat siteleri SletatRu ve TravelataRu verilerine göre mayıs tatili için en popüler yurtdışı tatil destinasyonu yüzde 36’lık payla Türkiye. Rusya’dan gelen uçaklara Türkiye’de bakım ve yer hizmetleri verilmeyeceği yönünde geçen hafta gelen haberler sektörde endişe yaratsa da yasağın Rusya’nın leasing yoluyla satın aldığı ABD uçaklarını kapsadığını belirten eski TÜRSAB Başkanı Bahattin Yücel Rusya’nın birçok uçağı “millileştirdiğini” hatırlatıyor.

Yücel’in dikkat çektiği bir başka konu ise Rusya’daki savaş ekonomisinin yarattığı oynamalar. Yücel, “Ancak Rusların rahatça girebildiği bir ülke olduğu için Türkiye yine birinci sırada olur” görüşünü paylaşıyor.

Kapadokya Turistik Otelciler Ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Tevfik Ölmez, direkt uçuş izninin bölgeye olumlu etkisi olacağını vurguladı. Ölmez, “Rahat ulaşım bölgedeki Rus turist sayısını artırır. Pandemide Kapadokya’nın lokomotif ziyaretçisi Ruslardı.

“Alman turist sayısı 6,5 milyonu bulabilir”

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, deprem sonrasında rezervasyonlarda başlayan durgunluğun aşılmaya başladığını belirtti. Eresin, “Bu yıl hem doluluk hem de oda fi yatları açısından artış öngörüyoruz. Şubatta rezervasyonlarda başlayan durgunluğun önümüzdeki aylarda yeniden yükselişe geçmesini umuyoruz. Özellikle en büyük turizm pazarımız Almanya’dan gelen turist sayısında yıl sonu itibariyle artış beklentimiz devam ediyor. Yıl sonu itibariyle Almanya’dan gelecek turist sayısı 6,5 milyon kişiyi bulabilir.

Ekonomim

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler