Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

FED kararını açıkladı: faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesinde sabit tuttu

Amerika Merkez Bankası (FED) sürpriz yapmadı ve sıkılaştırmada mola verdi.

FED kararını açıkladı: faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesinde sabit tuttu

Banka politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,5 aralığında sabit tuttu. Böylece Fed faizleri 22 yılın en yüksek seviyesinde tutmaya devam etti; ancak ABD ekonomisini daha ne kadar dizginleyeceğini tartışırken para politikasında sıkılaştırmaya istekli olduğunun sinyalini vermiş oldu.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) iki gün süren toplantısının ardından faiz artışından vazgeçmesi, federal fon oranını yüzde 5,25-5,5 aralığında tutması ve ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla tarihi mücadelesinde bu kadar geç bir aşamada daha dikkatli ilerleme stratejisini teyit etmesi anlamına geliyor.

Fed yetkilileri, ABD işgücü piyasasının soğuduğunun ve aylarca süren yüksek faiz oranlarının etkisinin şimdilerde görülmeye başlandığının da farkında. ABD ekonomisinde öğrenci kredisi geri ödemelerinin yeniden başlaması, çözülemeyen bir otomobil sektörü grevi ve hükümetin kapanma tehlikesi gibi büyümeyi engelleyen yeni faktörler de ortaya çıktı.

Fed politika yapıcıları bu endişeleri, birçok sektörde talebin güçlü kaldığını gösteren, tüketici harcamalarını körükleyen ve enflasyonun Merkez Bankasının uzun süredir devam eden yüzde 2’lik hedefine gerilemesini potansiyel olarak engelleyen verilerle dengeliyor.

(ekonomim.)

İLGİLİ HABERBorsada çılgınlık var, balon var! & Yüksek faiz konut ve doları nasıl etkiler? | Atilla YeşiladaBorsada çılgınlık var, balon var! & Yüksek faiz konut ve doları nasıl etkiler? | Atilla Yeşilada

İLGİLİ HABERHalka arzlar rekor üstüne rekor kırarken yatırımcılar bankalardan şikayetçi olduHalka arzlar rekor üstüne rekor kırarken yatırımcılar bankalardan şikayetçi oldu

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler