Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Alman gıda perakendecilerin tedarik darboğazı Mart’ta hafifledi

Alman ekonomik düşünce kuruluşu ifo tarafından düzenlenen ankete göre, Mart ayında ankete katılan işletmelerin yüzde 77,7’si sorun bildirdi. Oran Şubat…

Alman gıda perakendecilerin tedarik darboğazı Mart’ta hafifledi

Alman ekonomik düşünce kuruluşu ifo tarafından düzenlenen ankete göre, Mart ayında ankete katılan işletmelerin yüzde 77,7’si sorun bildirdi. Oran Şubat ayında yüzde 85,7 seviyesinde bulunuyordu.

ifo uzmanı Patrick Höppner, “Tedarik darboğazları bildiren şirket sayısı hala yüksek seviyede. Arz sorunlarının hafifletilmesi, yılın geri kalanında gıda fiyatlarındaki artışların yavaşlamasına yardımcı olacaktır” dedi.

Ankete göre, 2022’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 27,8 gıda perakende işletmesi zayıf talep bildirirken, bu yılın ilk çeyreğinde oran yüzde 28,4’e yükseldi. Höppner, “Müşteriler daha az yiyecek satın alma eğiliminde ve ayrıca seçimlerinde fiyat konusunda daha bilinçli hale geliyor” şeklinde konuyu değerlendirdi.

Buna karşılık, arz sorunları otomobil galerileri için daha da kötüleşti ve ankete katılan işletmelerin darboğaz bildirme oranı Şubat ayındaki yüzde 69,9’dan yüzde 77,9’a yükseldi.

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler