Sosyal Medya

Döviz

Fransa ve İspanya’dan enflasyonda kötü haber: Enflasyon yükselmeye devam ederken tüketim hafif toparlanıyor

Fransa’da şubat ayında, gıda ve hizmet fiyatlarının hızlanmasının bir sonucu olarak, tüketici fiyat enflasyonu ocak ayındaki %6’dan %6,2’ye yükseldi. ECB…

Fransa ve İspanya’dan enflasyonda kötü haber: Enflasyon yükselmeye devam ederken tüketim hafif toparlanıyor

Fransa’da şubat ayında, gıda ve hizmet fiyatlarının hızlanmasının bir sonucu olarak, tüketici fiyat enflasyonu ocak ayındaki %6’dan %6,2’ye yükseldi. ECB için önemli olan uyumlaştırılmış endeks, Ocak ayındaki %7’ye kıyasla %7,2 seviyesinde gerçekleşti. Aylık bazda tüketici fiyatları Ocak ayındaki %0,4’e kıyasla %0,9 arttı.

Diğer Avrupa ülkelerinde enerjinin enflasyona katkısı negatifleşirken, Fransa’da enerji enflasyona önemli ölçüde olumlu katkı sağlamaya devam ediyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen, enerji enflasyonu ocak ayındaki %16,3’e kıyasla bir yıl içinde %14 seviyesinde bulunuyor. Bunun nedeni, şubat ayında hane halkı elektrik faturalarında% 15’lik bir artışa (2022’de% 4’e kıyasla) yol açan tarife kalkanının revizyonu. Hükümetin enerji fiyatlarına ilişkin önlemleri 2022’de Fransa’da enflasyonu neredeyse yüzde 3 puan düşürürken, Fransız hanehalkları nihayet Avrupalı komşularının çok gerisinde, enerji faturalarında keskin artışlarla karşı karşıya. Fransa’da enerji enflasyonu muhtemelen 2023 yılı boyunca enflasyona olumlu katkıda bulunmaya devam edecek.

Diğer ülkelerde olduğu gibi, Fransa’da da gıda enflasyonu yükselmeye devam ediyor ve ocak ayındaki %13,3’ten Şubat ayında yıllık bazda %14,5’lik bir artış kaydetti. Süpermarketler ve gıda endüstrisi tedarikçileri arasındaki yıllık müzakerelerin yarın sona ermesi gerektiğinden, önümüzdeki aylarda daha fazla gıda fiyat artışı bekleniyor (ek olarak% 10’luk bir fiyat artışı konuşuluyor). Bu nedenle gıda enflasyonunun yaza kadar daha da yükselmesi ve Fransız enflasyonuna giderek daha fazla katkıda bulunması bekleniyor.

Şubat ayı verileri, Fransa enflasyonunun hala zirveye ulaşmadığını gösteriyor. Hem manşet hem de çekirdek enflasyonun önümüzdeki aylarda artmaya devam etmesi muhtemel ve bu da ECB’ye ilk çeyreğin ötesinde faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla neden verecektir. Petrol ürünleri için olumlu bir baz etkisine rağmen, Fransa’da enflasyonun zirveye ulaşması muhtemelen ikinci çeyreğe kadar ve enflasyonun gerçekten düştüğünü görmek için yaza kadar sürecektir. Bu nedenle 2023’teki ortalama enflasyon muhtemelen 2022’den daha yüksek olacak. 2022 yılında sırasıyla %5,2 ve %5,9 ile yıl için %5,5 ve uyumlaştırılmış endeks için %6,3 beklentiler.

İspanya’da da enflasyon sorun olmaya devam

Ocak ayında hafif bir artış gösterdikten sonra, enflasyon şubat ayında da geçen ayki %5,9’dan %6,1’e yükseldi. Uyumlu enflasyon aynı hareketi ocak ayındaki %5,9’dan %6,1’e taşıdı. Çekirdek enflasyon geçen ay %7,5 iken şubat ayında %7,7’ye ulaştı. Çekirdek enflasyon 22 ay üst üste sürekli yükseldi. Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne göre, bu son gelişme, geçen yıl şubat ayında görülen düşüşün aksine, bu ay elektrik fiyatlarındaki artışa bağlanabilir. Ayrıca, gıda ve alkolsüz içeceklerin fiyatları geçen yılın şubat ayına göre daha fazla arttı. Öte yandan, bazı faktörler enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı da yaratmakta. Yakıt fiyatları, geçen yıl Şubat ayındaki artışın aksine azaldı. Kombine yolcu taşımacılığı fiyatları da geçen yıla göre sabit kaldı.

İspanya enflasyonunun ECB hedefini 2024’ün ikinci yarısına kadar geciktirmesi muhtemel

Manşet enflasyonun düşük enerji fiyatları nedeniyle önümüzdeki aylarda hafiflemesi bekleniyor, ancak bu süreç yavaş olacak. Enflasyon, gıda fiyatları ve sürekli yüksek çekirdek enflasyon tarafından körüklenmekte. Satış yapan şirketlerin fiyat beklentileri yüksek kalmaya devam ediyor. Üretim maliyetlerindeki herhangi bir artış, daha yüksek satış fiyatlarında yavaş yavaş aktarılıyor.  Dirençli Euro Bölgesi ekonomisi, şirketlerin yüksek çekirdek enflasyonun kalıcılığına katkıda bulunan yeni fiyat artışları uygulamalarını da kolaylaştırıyor. Her ne kadar enflasyondaki düşüşün hızı ve büyüklüğü oldukça belirsiz kalsa ve oldukça değişken enerji fiyatlarına bağlı olsa da, İspanya enflasyonunun 2023 yılının tamamı için% 4,3 civarında olması ve yıl sonuna kadar% 2,7’ye ulaşmasını beklenti. Manşet enflasyonun ECB’nin %2 hedefine dönmesi muhtemelen 2024’ün ikinci yarısına kadar sürecek.

Ekstra faiz artırımları ekonomik toparlanmayı engelleyecek

ECB’nin önümüzdeki aylarda faiz oranlarını daha da artırmasını beklendiği için, özellikle gayrimenkul ve yatırımlar gibi faiz oranına duyarlı sektörlerde ekonomik büyüme engellenecek. Parasal sıkılaştırma, bir dereceye kadar enerji fiyatlarındaki keskin düşüşle telafi ediliyor ve tüketimi destekliyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler