Sosyal Medya

Borsa

Çinliler paylarını sattı, Volvo hisseleri çakıldı

Çin merkezli otomotiv devi Geely, Volvo Cars'ın hisselerindeki azalışla birlikte şirketin hisse değerlerinin rekor düşük seviyelere gerilemesine sebep oldu. Geely'in hisselerindeki azalış, Volvo Cars'ın piyasadaki performansını etkileyerek hisse senetlerinin değer kaybetmesine neden oldu.

Çinliler paylarını sattı, Volvo hisseleri çakıldı

Çin merkezli otomotiv devi Geely, Volvo Cars’ın hisselerindeki azalışla birlikte şirketin hisse değerlerinin rekor düşük seviyelere gerilemesine sebep oldu. Geely’in hisselerindeki azalış, Volvo Cars’ın piyasadaki performansını etkileyerek hisse senetlerinin değer kaybetmesine neden oldu.

 

 

 

Çinli Geely, Volvo Cars’ın çoğunluk hissedarı olarak bilinen şirketin hisselerinde önemli bir düşüşe yol açtı. Geely, bir önceki günkü kapanış fiyatına göre büyük bir indirimle 100 milyon Volvo Cars hissesini satışa sundu. Bu adım, Cuma günü Volvo Cars hisselerinin %14’e varan bir düşüşle rekor düşük seviyelere gerilemesine neden oldu.

 

Satışın ardından Geely, hisselerin her birinin yaklaşık 37 İsveç kronundan ya da toplamda 350 milyon dolardan satıldığını duyurdu. Önceki günkü kapanışta hisseler 40,84 kron seviyesindeydi. Geely’in bu satışla payı %3,4 azalarak Volvo Cars’ta %78,7’ye gerilediğini açıkladı.

 

Geely’in yaptığı açıklamada, halka arzın şirketin halka açıklık oranını artıracağı ve Volvo Cars’ın hissedar tabanını genişleteceği vurgulandı. Şirket, elde edilen gelirin iç iş gelişimini desteklemek amacıyla kullanılacağını belirtti. Ancak elde edilen gelirin tamamı Volvo Cars’a gitmeyecek.

 

Volvo Cars’ın CEO’su Jim Rowan, halka açıklık oranındaki artışın ve alım satım likiditesindeki iyileşmenin hem yeni hem de mevcut yatırımcılara fayda sağladığını ifade etti. Şirketin hissedar kitlesinin genişlemesi hedefleniyor.

 

Volvo Cars hisseleri, satışın etkisiyle %10,9 düşüşle 36,38 kron seviyesinden işlem gördü ve 35,25 krona kadar gerilediğini gösterdi. Geely, işlem için talep toplamak üzere Goldman Sachs, BNP Paribas ve SEB’i belirtti.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler