Sosyal Medya

Borsa

Borsa İstanbul yatırımcılara ‘sosyal medya’ uyarısı yaptı

Borsa İstanbul hesabından paylaşılan video ile son dönemde yatırımcıların karar verirken sosyal medyada yapılan paylaşımların etkisi altında kalabildiğine vurgu yapılarak uyarıda bulunuldu.

Borsa İstanbul yatırımcılara ‘sosyal medya’ uyarısı yaptı

Borsa İstanbul, yatırımcıların karar verirken sosyal medyada yapılan paylaşımların etkisi altında kalabildiğine vurgu yaparak uyarı yaptı.

Borsa İstanbul: “Doğru ve güvenilir bilgiden şaşma, sosyal medya tuzaklarına düşme. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara karşı dikkatli olun.”

BORSA YATIRIMCISINA SOSYAL MEDYA ETKİSİ

Borsa İstanbul’un yayımladığı bir videoda, finans teknolojilerindeki gelişmeler ve finansal hizmetlere erişimin kolaylaşmasıyla yeni yatırımcı sayısının her geçen gün arttığı belirtildi. Videoda hem endekste hem işlem hacminde rekorlarla dolu bir yılın geride kaldığı hatırlatıldı.

Milyonlarca yatırımcıya paydaşlık edildiğine işaret edilen videoda, “Yeni yatırımcılarla daha da büyüdük. Her bir yatırımcımızın sermaye piyasalarıyla finansal okuryazarlığını destekleyen çalışmalara imza attık. Peki, yatırıma olan ilgi ve yatırımcı sayısı arttıkça aynı oranda sosyal medya kanalları üzerinden yapılan dedikoduların ve manipülasyonların da arttığını biliyor muydunuz?” denildi.

Son dönemde yatırımcıların karar verirken sosyal medyada yapılan paylaşımların etkisi altında kalabildiğine dikkat çekildi.

Bu yüzden sosyal medyada bir fenomenin yorumları okunurken, bu kişinin ya da birlikte hareket ettiği kişilerin, aslında kendi pay alış ve satış işlemlerine arz veya talep yaratmak çabasında olabileceğinin akıldan çıkarılmaması gerektiği uyarısında bulunulan videoda şu sözler yer aldı:

“Paylaşım yapanın kim olduğunu iyi araştırmalı, gerçek kimliğini gizleyen veya sahte isimlerle paylaşım yapan hesaplara karşı dikkatli olmalı, yapılan paylaşımlarda ‘tüyo’ diye tabir edilen, doğruluğu teyit edilemeyecek bilgilere itibar etmemelisiniz. Sosyal medya ve kitle iletişim araçları üzerinden yapılan yorum ve yatırım tavsiyesinin piyasa dolandırıcılığı veya piyasa bozucu eylem kapsamında değerlendirilebileceğini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü sosyal medya ve diğer kitle iletişim araçları üzerinden oluşturulan gruplara dahil olan yatırımcılar, bu gruplar tarafından işlenen suçlara iştirak kapsamında hukuki ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu konu kapsamında Sermaye Piyasası Kanunu’nda 2020 yılında birtakım değişiklikler yapıldı. Manipülasyon suçuna uygulanacak asgari hapis cezası 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı.”

“RİSKLERİ SINIRLANDIRMAK İÇİN PAYDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Tedbirlerle yatırımcıların aşırı fiyat hareketlerinden zarar görmesini engellemek amacıyla piyasadaki anomalilere karşı uyarılmalarının sağlandığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Finans teknolojilerindeki gelişmeler ve finansal hizmetlere erişim kolaylaştıkça yeni yatırımcı sayısı her geçen gün artıyor. Hem endekste hem işlem hacminde rekorlarla dolu bir yıl geride kaldı. Peki yatırıma olan ilgi ve yatırımcı sayısı arttıkça sosyal medya kanalları üzerinde yapılan dedikodu ve manipülasyonların da aynı oranda arttığını biliyor muydunuz? Yatırım, profesyonel bir uzman eşliğinde sabırla sürdürülmesi gereken uzun soluklu bir yolculuk. Ancak günümüzde yatırımcılar, yatırım yaparken sosyal medya üzerinde yapılan yorumların etkisinde kalabiliyor. Bu yüzden sosyal medyada yorumları okurken dikkatli olmalısınız. Borsa İstanbul, piyasaların güvenilir, etkin, şeffaf, adil ve istikrarlı bir ortamda işlenmesi adına tedbir yönetim sistemi ve volatilite bazlı tedbir sistemini proaktif bir yaklaşımla kullanıyor”

(Yeni Şafak)

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler