Sosyal Medya

Çetin Ünsalan: Modelden tarih çıktı

30 Eylül 2022

Dünyadan son derece kıymetli yatırımcılar, uzmanlar gelecek ve biz de onlara yeni ekonomi modelini anlatacaktık. Günlerdir Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın toplantısı böyle lanse edildi.

Peki o gün geldiğinde ne anlattık? Hazine ve Maliye Bakanı Nebati açılış konuşmasında çıktı kürsüye ve ‘yeminle ekonomiyi biliyorum’ dercesine ekonomi tarihinden ve paradigmanın değiştiği dönemlerden söz etti.

Konuşma metninin hazırlanmış olduğu o kadar belliydi ki, ne kadarının gerçekten bilindiğine girmiyorum. Ayrıca bu kadar detaylı bilinmesi de gerekmiyor. Ne diyor Einstein?

“Zihnimde kitaplarda bulabileceğim hiçbir şeyi taşımıyorum.” İnternetten kopyala yapıştır bilgileri dinleyince, ekonomik modeli anlayacağımız mı düşünüldü? Ama bunun için özel toplantı yapmaya gerek yoktu.

Bakan Nebati tarih sayfasından örnekleri sundu da yeni ekonomi modeli olarak ne anlattı? Bunun yanıtı var mı? TL’ye güven dedi; KKM dahil aşırı dolarize olmuş bir piyasanın nasıl tersine çevrileceğinin modeldeki yerinin ne olduğunu belirtmedi.

Büyüme dedi; rakamlardan kurtularak gerçek bir kalkınmanın hangi yöntemlerle elde edileceğine değinmedi. Enflasyonu büyük bir sorun olarak nitelendirdi ama istatistik oyunlarının dışında satın alma gücünün gerçek enflasyon karşısında yok edilemediğini anlatmadı.

Aslına bakarsanız beylik laflar ortada. Enflasyon kötü bir şey, TL güçlenmeli ve büyümeliyiz. Yerli üretimden söz ederken, reel sektörün sırtına yüklenmiş döviz riskinden de, karşılanamayan maliyetlerden de, artırılamayan birim ihracat değerinden de, üreticinin ithalatla terbiye edilmesinden de bahsetmedi.

Bir temenniler manzumesi ekonomi modeli olarak anlatılabilir mi? Ne idi iddiamız? Biz öyle değişik bir metot geliştirdik ki, dünya iktisat tarihindeki paradigma değişimlerinden birine imza atıyoruz.

Rahatlıkla herkesin ulaşılabileceği bilgiler dışında Bakan Nebati model diye ne anlattı? Hatta tüm bu temennilerin de nasıl yapılacağına, daha doğrusu yapıldığına  ve ne metotla finanse edileceğine dair bir şey de söylemedi.

Hadi diyelim ki ben kaçırdım ya da Bakan’ı anlayamadım. Olabilir mi; olabilir. Büyük bir paradigma değişikliği olarak anlatıldığını düşünelim. Neden dünya çapında geldiği söylenen uzman, yatırımcı ya da bir katılımcıdan çıkıp beyanat veren olmadı.

Ne oldu; kimseyi şaşırtamadık mı? Gerçi bunu da ‘bizi kıskandılar, o yüzden suskunluğu tercih ettiler’ diye bu ülkeye satmak mümkün. Velhasıl kelam dağ fare doğurdu. Dağ, gerçekten dağ mıydı o da tartışılır.

Sonuçta tüm bu anlatılanlar herhangi bir paradigmayı bozmadı, sadece iktisat tarihine ‘böyle yaparsanız sonuçları böyle olur’ makalesi için argüman verdi. Ben bir ışıltı göremedim; ya siz?

[email protected]

Tüm Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları