Sosyal Medya

Piyasa

ALB Yatırım: ‘Petrol Fiyatlarında Resesyon Paniği…’

Resesyon, ekonomilerin iki veya daha fazla çeyrek periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur. Son dönemlerde de artan enflasyon ve merkez bankalarının fiyat istikrarını sağlamaya yönelik uygulamaya koyduğu sıkı para politika adımları ABD başta olmak üzere resesyon olasılıklarını arttırdı...

ALB Yatırım: ‘Petrol Fiyatlarında Resesyon Paniği…’

Resesyon, ekonomilerin iki veya daha fazla çeyrek periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur. Son dönemlerde de artan enflasyon ve merkez bankalarının fiyat istikrarını sağlamaya yönelik uygulamaya koyduğu sıkı para politika adımları ABD başta olmak üzere resesyon olasılıklarını arttırdı. Bu hafta yayınlanan bir ankette ABD’nin gelecek 12 ayda resesyona girme olasılığı %44 seviyesine yükseldi. Bu oran 2007 – 2009 dönemleri arasında yaşanan durgunlukta %38 seviyesindeydi.

Mayıs ayında enflasyon ABD’de %8.6, Euro bölgesinde %8.1’e İngiltere’de ise %9.1 seviyesine yükseliş göstermişti. Enflasyonda yaşanan bu yükselişi yavaşlatmak için FED 75 baz puanlık faiz kararı aldı. Avrupa Merkez Bankası ise temmuz ayı toplantısı için 25 baz puan artış sinyali verdi. İngiltere Merkez Bankası ise üst üste 5. Kez politika faizi arttırarak 1,25 seviyesine yükseltti. Ayrıca FED Başkanı Powell geleceğe dair sıkılaştırıcı politika adımlarını sürdüreceğini bildirdi. Merkez bankalarının aldıkları kararlar ve geleceğe yönelik beklentilerin olumsuz yönde revize edilmesi piyasalarda resesyon endişesine neden oldu.

Görsel 1: Brent Petrol Ağustos Kontratı – 2022 Grafiği

Petrol Fiyatlarında Yaşanan Volatilitenin Nedenleri

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve diğer ekonomilerin Rus enerji kaynaklarını kullanmayı sınırlaması brent petrolün fiyatı mart ayında varil başına 128 dolar seviyelerine kadar yükselmesine neden olmuştu. Ardından Çin’de Covid vaka sayılarında yaşanan artış talepte azalmaya yol açarken ABD ve OPEC üyelerinin Stratejik petrol rezervlerini piyasaya arz etmesi brent petrolün varil başına 100 dolara kadar gerilemesine neden olmuştu. Geçtiğimiz hafta başında ise Çin’de covid vakalarında yaşanan düşüş enerji tarafındaki talebi canlandıracağına ilişkin beklentilerle brent petrol varil başına 123 dolar seviyelerine kadar yükseliş göstermişti.

Bu hafta ise ABD Hazine Bakanı Yellen Rus petrolüne bir fiyat sınırı getirilmesi konusunda görüşmelerde bulunması hem de ekonomilerde artan resesyon olasılıkları geçtiğimiz haftadan itibaren brent petrolün %11,22 oranında düşerek varil başına 109,00 dolara gerilemesine neden oldu.

 

Ahmet Deniz YAĞBASAN
ALB Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ALB Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler