Sosyal Medya

Genel

Arı Teknokent’e kayyum ataması

Boğaz’ın dibindeki İTÜ’nün teknokenti davalık oldu. Mahkeme, usülsüzlükler ve kaçak yapılarla gündeme gelen teknokente kayyum atanmasına karar verdi. İçerideki devasa…

Arı Teknokent’e kayyum ataması

Boğaz’ın dibindeki İTÜ’nün teknokenti davalık oldu. Mahkeme, usülsüzlükler ve kaçak yapılarla gündeme gelen teknokente kayyum atanmasına karar verdi. İçerideki devasa kaçak binayla ilgili de dava açıldı. Silüeti bozanlar hakkında hapis cezası isteniyor

Sabah yazarı Dilek Güngör, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ait ARI Teknokent binasının boğazın silüetini bozmaktan dolayı mahkemelik olduğunu yazdı. Güngör, dava dilekçesinde eski TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’in de isminin olduğunu söyledi.

Güngör, bugünkü köşe yazısında “İTÜ Geliştirme Vakfı ve iştiraki Arı Teknokent’in yönetimleri Boğaziçi Kanunu’na aykırı şekilde devasa binayı izinsiz, ruhsatsız Boğaz’ın kenarına kondurmuşlar” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın uyarısına rağmen yönetimin bir şey yapmadığını belirten Güngör, bakanlığın son olarak kaçak yapıyla ilgili olarak şikayette bulunduğunu ve savcılığın devreye girip İstanbul 53’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtığını belirtti.

“Dava dilekçesindeki isimleri görünce şaşırmamak elde değil” diye devam eden Güngör, şunları yazdı:

“Bugün sizlere Türkiye’nin en büyük, dünyanın da 10’uncu teknoparkında yaşanan skandallar zincirinden bahsedeceğim.

Yer, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Ayazağa’daki dev kampüsünde kurulu olan Arı Teknokent…
260’tan fazla şirkete ev sahipliği yapan, milyar dolara yaklaşan ihracatı olan teknokent, Türkiye’nin teknoloji üssü olarak biliniyor.

Gelin görün ki, şimdilerde burası imar usulsüzlükleri, kaçak yapılar, devlet kurumlarını hiçe sayma, keyfekeder harcamalarla anılıyor.

Olay mahkemeye bile taşındı.
Şöyle anlatayım…

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iki yıl süren teftiş soruşturmasının ardından usulsüzlükler tespit etti. Bu usulsüzlüklerin düzeltilmesi için teknokent yönetimine yazılar yazıldı.

Lakin yönetim gelen yazıları dikkate almayarak bildiğini okumaya devam etti. Bunun üzerine Türkiye tarihinde ilk kez 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Kanunu’nun 5’inci maddesi işletilerek Arı Teknokent’e dava açıldı.
Beşinci maddede teknokentin yönetiminin feshinden, kamulaştırmaya kadar uzanan birçok yaptırım bulunuyor.
Geçen gün mahkeme sonuçlandı.

İstanbul 20’nci Asliye Ticaret Mahkemesi, bakanlığı haklı bularak, Arı Teknokent’in yönetimine kayyum atanmasına ve şirket yönetiminin feshine karar verdi. Davanın İstinaf Mahkemesi’nde temyiz hakkı var. Oradan da benzer sonuç gelip Yargıtay’dan da onama çıkarsa Türkiye tarihinde ilk kez bir teknokentin yönetimi el çektirilecek.

Peki neden bu kadar sert bir süreç yaşandı?
Aslında tam da burası ilginç… Zira, bakanlığın 100 sayfalık teknokentle ilgili müfettiş raporunda birçok usulsüzlük ve keyfi harcama var. Ama benim dikkatimi kaçak yapılaşma çekti.

Şöyle ki, İTÜ Geliştirme Vakfı ve iştiraki Arı Teknokent’in yönetimleri Boğaziçi Kanunu’na aykırı şekilde devasa binayı izinsiz, ruhsatsız Boğaz’ın kenarına kondurmuşlar!
Ne var bunda ‘teknoloji geliştirecekler’ demeyin.

Bu teknoparklar aslında uzun süredir emlak ofisi gibi hizmet veriyor.
İçindeki şirketler vergi ödemediğinden buraya kapak atmak için yüksek kira bedellerine razı oluyorlar. Kapıda adeta kuyruklar oluşuyor. Arı Teknokent’in de bina dikme aşkı bundan kaynaklanıyor. Şirketlerden topladıkları yıllık kira gelirleri dudak uçuklatıyor.

 

patronlardunyasi.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler