Sosyal Medya

Döviz

İngiltere Merkez Bankası da faiz artırdı: 13 yılın zirvesinde

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi, bugün yaptığı toplantıda politika faizinin beşinci kez artırdı ve son 13 yılın en yüksek…

İngiltere Merkez Bankası da faiz artırdı: 13 yılın zirvesinde

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi, bugün yaptığı toplantıda politika faizinin beşinci kez artırdı ve son 13 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1,25’e çıkaran BoE PPK, kararı 3’e karşı 6 oyla aldı.

Üyelerden Haskel, Saunders ve Mann faizin 50 baz puan artırılması yönünde oy kullandılar.

BoE, faiz kararı ile birlikte yaptığı açıklamada, faiz artırımının güçlü fiyat baskıları, iş gücü piyasasındaki sıkılık ve baskıların daha ısrarcı hale gelmesi riski nedeniyle faiz artırdıklarını belirtirken, gerekli olması halinde enflasyonu kontrol altına almak için “güçlü şekilde” hareket etmeye hazır olduğu mesajını verdi.

Açıklamada, “Özellikle enflasyon baskılarının daha ısrarcı olduğuna dair işaretler almamız durumunda güçlü şekilde harekete geçeceğiz. Faiz artırımlarının büyüklüğü, hızı ve zamanlaması PPK’nın ekonomiye ve enflasyon baskılarına ilişkin görüşünü yansıtacak” denildi.

Gelecek birkaç ay enflasyonun yüzde 9 seviyesinin üzerinde kalacağını tahmin eden BoE, Ekim ayında enflasyonun yüzde 11’in hafif şekilde üzerine çıkmasının beklendiğini de vurguladı.

BoE, İngiltere ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 0,3 daralacağını da tahmin etti.

Dünya

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler