Sosyal Medya

Döviz

Reuters: Enflasyon Mart’ta yüzde 60’ı geçecek

Dolar/TL’de Rusya ve Ukrayna barış görüşmelerine yönelik iyimserlikle 15 seviyesine doğru yukarı yönlü baskı azalırken, piyasalar petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün…

Reuters: Enflasyon Mart’ta yüzde 60’ı geçecek

Dolar/TL’de Rusya ve Ukrayna barış görüşmelerine yönelik iyimserlikle 15 seviyesine doğru yukarı yönlü baskı azalırken, piyasalar petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün kalıcılığını takip edecek.

Aralık’ta 65 dolardan işlem gören Brent petrolü ay ortasında 139 dolara çıktıktan sonra bu sabah yüzde 5’in üzerinde gerileyerek 107 dolara yaklaştı. Enerji ihtiyacını ithalat ağırlıklı sağlayan Türkiye’de cari fazlaya odaklı ekonomi politikasının zora girebileceği endişesi nedeniyle petrol fiyatları yakından takip ediliyor.

Bu endişelerle hükümet 2022’de cari fazla verileceğine yönelik savaş öncesindeki açıklamalarından vazgeçerken, piyasalar ise cari açık tahminlerini iki kattan daha fazla artışla 30 milyar dolara yükseltmişti.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Para politikasında değişiklik olmayacağı varsayımımız devam ediyor. Bu nedenle petrol fiyatlarının daha doğrusu Türkiye’nin enerji maliyetinin ekonomi politikalarını zora sokacağı aşikar. Ancak buradaki endişeler petrol fiyatlarındaki son düşüşlerle biraz azalıyor” dedi ve ekledi:

“Endişeler bitti demek için çok erken ancak petrol fiyatlarının uzun süre 130 doların üzerinde kalacağı senaryo ile 100 dolara yakın kalacağı senaryo arasında Türkiye ekonomisi için büyük farklar var. Para politikası değişmeyecek varsayımında enerji maliyetlerindeki artışın durması en azından mevcut politikanın sürdürülebilirliğinin bugün için daha az sorgulanacağı anlamına gelecektir. Bu da TL için kısa vadede satış baskını azaltıyor. TL için uzun vadeli görüşümüz ise negatif.”

ABD’nin yüksek yakıt fiyatlarını kontrol altına almak için piyasaya rezervlerinden büyük miktarda petrol sürmeyi değerlendirmesiyle fiyatlar keskin şekilde düştü.

Beyaz Saray, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından sıçrayan yakıt fiyatlarını düşürme girişimlerine devam ederken; ABD’li kaynaklar, ABD’nin stratejik rezervlerinden piyasaya birkaç ay boyunca 180 milyon varile kadar petrol sürmeyi değerlendirdiğini açıkladı.

ABD Rusya’ya Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle uygulanan yaptırımları hızlandırmaya hazırlanırken, ABD’li üst düzey bir yetkili Hindistan’ın Rusya’dan gerçekleştirdiği petrol ithalatında önemli miktarda artış görülmesi halinde Hindistan’ın “büyük bir riske” maruz kalabileceğini ifade etti.

Piyasalar Rusya’nın batı ülkelerinin getirdiği yaptırım ve enerji ithalatı isteksizliğini Hindistan ya da komşu başka ülkelere daha ucuz fiyattan satışla telafi edip edemeyeceğini ve ilgili ülkelerin de Rusya kaynaklı yaptırımlara maruz kalıp kalmadığını da takip ediyor.

İç piyasada bugün Şubat ayı dış ticaret verileri, TCMB’nin haftalık verileri ile Hazine’nin önümüzdeki 3 aya ilişkin borçlanma stratejisi takip edilecek.

 

 

cumhuriyet.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler