Sosyal Medya

FÖŞ yazdı:  Erken seçim kokuları alan bu hain burnum

14 Ağustos 2021

 

 

FÖŞ siyasetten ne anlar?   Ulan, ekonomistin en harbisinden futbol yorumcusu olduğu, TUIK’e ormancının atandığı bir ülkede yaşıyoruz. Her kahveden en az 3 Hazine ve Maliye Bakanı çıkar, ben niye siyaset yazmayayım ki?

 

Kariyerim  boyunca ekonomi branşının en büyük eksikliğini her gün üstümde hissettim:  Fanüs içinde analiz yapıyoruz. Sosyoloji, tarih, psikoloji ve tabii siyasetten arındırılmış, steril ekonomi analizi. Doğal olarak da çıkarttığımız sonuçlar hep yanlış oluyor.  Bu yüzden, zamanımın en az yarısını ekonomi değil, andığım branşlarda eksiğimi tamamlamakla geçiririm.

Burnum erken seçim kokusu alıyor. Nerden alıyor?  Önce beni asla yanıltmayan, sadece her danıştığımda rezil eden mantığımdan. Eğer Erdoğan ve Bahçeli  2023’te neler olacağını serinkanlı düşünüyorlarsa, şunları görecekler:

-Fed tahvil alımlarını sıfırlayıp, faiz artırımına başlayacak.

-Bizim ekonomi öylesine batık ki, düzeltmek için mucize gerek.

-Halk öylesine kızgın ki, 2023’te bize bırak oy vermek, topa koyacak.

-Kıssadan hisse:  Daha %40 oyumuz varken, bütçe, TCMB ve kamu bankalarında ne varsa harcayıp erken seçime gidelim.

 

Ama, Erdoğan ve Bahçeli kahve falını benim mantığım paralelinde okur mu, emin değilim. O zaman beyinden buruna inelim.  İlk işaret, TCMB’nin faiz indirmesi olur. TCMB Ağustos’ta faiz indirmedi, ama zaten Erdoğan “indirecek” de dememişti. Söyledikleri dikkatli okunmalı:

“Enflasyon noktasında da ağustos ayını geride bıraktığımızda, biz ağustos ile birlikte enflasyonda da düşüşü göreceğiz ama bunun oranı ne olur? Şu anda bulunduğumuzun bir defa çok çok altında olur. Bunun sinyalini ben de belli yerlere herhalde vermiş oluyorum.”

Eylül’de enflasyon inişe geçer mi?  Normalde geçmez. Amma-velakin, çok güvendiğim, fakat kurum isminin  kullanılmasını istemeyen bir ekonomist dostum Cuma günü şunları iletti:

“BloombergHT’de yer alan habere göre, “1,600 cm3 motor hacmine sahip ve yüzde 45 ÖTV dilimine dahil olan, ÖTV matrahı 85 bin TL olan araçlarda matraha esas sınır 92 bin TL’ye, 85 bin TL ile 130 bin TL olanlarda 92 bin TL ile 150 bin TL’ye çıkarıldı.” Haberde fiyatı 320 bin TL’ye kadar olan otomobillerin fiyatının yaklaşık %16 düşmesinin beklendiği ifade ediliyor. Vergi değişikliğinin TÜFE sepetinde %7.5’e yakın bir paya sahip otomobil fiyatlarında alt grup olarak %8 civarında bir indirim getirmesi olası görünüyor. TÜFE enflasyonuna aşağı yönde etkiyi Ağustos ve Eylül ayında enflasyona yansıyacak şekilde toplamda 60 baz puan olarak hesaplıyoruz. Bu olası etki, Merkez Bankası’nın Eylül ve Ekim aylarında faiz indirimine gitmesi ihtimalini artırmış görünüyor”.

Bana makul bir senaryo gibi gözüküyor. Tabii, TCMB faiz indirirse,  dolar azar. Fakat, TCMB yeterince gerçek FX rezervi biriktirdi (Grafik altta). Kamu bankaları da döviz açık pozisyonlarını kapattılar. 3-5 ay boyunca Berat Albayrak numaraları ile döviz kurunun yükselmesi engellenebilir.

 

İkinci konu da kamu işçilerine yapılan yüksek dozda zam. Tabii, “yüksek dozda” derken, hükümetin bakış açısından konuşuyorum.   Genelde hükümet, kamu işçilerine %5 artı enflasyon farkı önerir, hakem kurulu da altına imzayı basardı. Trifektanın tamamlanması için memurlara önerilen %5 ve %6 artı enflasyon farkı zammının da iyileştirilmesini bekleyeceğim. Ya da ek gösterge hükümet tarafından kabul edilirse, erken seçim yolları açılmış olur.

Daha başka kokular da var. Muhalefet kaynakları Bahçeli’nin gidişattan fevkalade rahatsız olduğu ve erken seçime sıcak baktığını öne sürüyorlar.  Bunları delil kabul edemem, çünkü muhalefet bu konuda taraf. Ama, Bahçeli ve Erdoğan yeni seçim kanunu konusunda uzlaşamazsa, Bahçeli MHP vagonunu yorgun AKP beygirine takmak istemeyebilir. Bence seçim kanununun kadük olması çok net bir erken seçim işaretidir.

Bu durumda, Erdoğan’ın başkanlık seçimi için barajın %50+ 1’den %40+1’e düşürülmesi karşılığı bazı yetkilerini TBMM’ne devretmekte Meral Akşener’le uzlaşmasını da ihtimal dahilinde düşünürüm.

Seçim öncesi ortaya çıkacak ittifaklar çok karışık bir konu. Ben ekonomiye odaklanmak istiyorum. Faiz indirimi ve dövize çelik yumrukla müdahale yanında yeni bir kredi çılgınlığı Odin’in emri. Bunların yanında Stalin dönemini aratmayacak bir sosyal medya yasası ve tüm muhalefet liderleri üstünde fiziksel şiddete varacak tacizler de nerdeyse kesin.  Ek olarak, Altındağ’da yaşanan türde provokasyonlar olasılık dışı değil.  Yani, seçime giderken cehennemi göreceğiz.

Ama, AKP ve MHP ne yaparlarsa yapsınlar seçimi kazanamazlar. Çünkü, seçimlerde hep mide oylanır. Mideler de boş. Ve seçim hokkabazlıkları ile dolmaz. Çünkü, Türkiye artık bir Çökme ve Göçmen Ekonomisi oldu. Bunlar yapısal arızalar, hükümet ve ona bağlı kamu bankaları ve TCMB’nin elindeki TL50-100 milyar imkanı dağıtarak bu  hastalığı yenemezseniz. Çok basit bir nedeni var. Dağıttığınız para Mafya, AKP yandaşları ve göçmenlere gider!

 

Size geçen hafta itibarıyla yenilenmiş 3 aylık anket ortalamaları tablolarımızı takdim edeyim. Bu tabloların güncellenmesi ardından Optimar ve Aksoy anketleri yayınlandı.  Optimar, AKP+MHP oylarını bizim ortalamalarımızın üstünde, Aksoy ise altında bulguluyor, yani sonuçlar değişmiyor.

 

Keyfinize göre, ister kararsızlar dağıtıldıktan sonra düzenlediğimiz tabloyu kullanın, isterseniz kararsızları kafanıza göre dağıtın. AKP+MHP feci bir hezimete gidiyor. HDP’nin AKP’yle her hangi bir şartta ittifak yapacağını tasavvur edenler beyinlerini çitiletsin.

 

 

Erdoğan yeniden başkan olabilir mi?  Olamaz diyemem.  Çünkü, Erdoğan’ın AKP ötesinde bir hayran kitlesi var. Ama Optimar dışında yılbaşından bu yana yapılan başkanlık anketlerinden hiçbirini kazanamadı.  Eğer afetlerde sergilediği vurdumduymaz ve halktan kopuk tutumda israr ederse, bir kez daha başkan seçileceğinden  çok şüpheliyim.

 

Şahsi websitemde sürekli yenileme var. İşte son zamanzingolar

 

FÖŞ

Tüm Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları