Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL, TCMB’nin beklentilerin üzerindeki faiz artışının ardından küresel satış baskısına rağmen pozitif ayrışarak sert düşüşte

(Reuters) – Dolar/TL Merkez Bankasının (TCMB) beklentilerin üzerindeki faiz artışı ardından küresel satış baskısına rağmen pozitif ayrışarak sert düşüşte.  …

Dolar/TL, TCMB’nin beklentilerin üzerindeki faiz artışının ardından küresel satış baskısına rağmen pozitif ayrışarak sert düşüşte

(Reuters) – Dolar/TL Merkez Bankasının (TCMB) beklentilerin üzerindeki faiz artışı ardından küresel satış baskısına rağmen pozitif ayrışarak sert düşüşte.

 

TCMB “önden yüklemeli ve güçlü” olarak tanımladığı 200 baz puan artışla politika faizini %19’a çekerken karar metninde gerekirse ilave parasal sıkılaşma yapılacağına dair ifade de korundu. TCMB sıkı para politikası duruşunu “kararlılıkla uzun bir müddet” sürdüreceğini de belirtti. TRYTOM=D3 yaklaşık bir haftadır 7.5 etrafında dalgalı bir seyir izledikten sonra bu hafta HDP’ye kapatma davası açılması sonrası 7,64’e kadar yükseldi. Bu yükseliş ABD Merkez Bankasının (Fed) açıklamaları ve TCMB kararıyla geçici oldu. TCMB kararı öncesi 7,56 civarında işlem gören kur 7,2880’e kadar geriledi.

 

Dolar/TL bu sabah saat 09.03 itibarıyla 7,3375 / 7,3575 seviyesindeydi. Aynı saatte euro/TL 8,7405 / 8,7579, sepet bazında TL ise 8,0423 / 8,0541 düzeyinde bulunuyor.

 

TL dün dolar karşısında %3 civarı değer kazanırken benzer para birimleri genelinde genelde değer kayıpları görüldü. TL’deki değer kazancı küresel piyasalarda oldukça sert kayıpların yaşandığı bir günde geldi. Nikkei endeksi %1.2 gerilerken Nasdaq %3 geriledi. Petrol fiyatları dün %7 ile oldukça sert düştü. Sert değer kayıplarında ana belirleyici küresel tahvil getirilerindeki yükseliş eğiliminin devam etmesi oldu. Bu endişe merkez bankalarından tarihin en düşük seviyelerinde bulunan faizlerde artış beklentileri getiriyor. Her ne kadar küresel merkez bankaları faiz artışını reddetse de piyasalarda satış baskıları devam ediyor.

 

ABD 10 yıllık hazine tahvil getirileri US10YT=RR %1,706’ya gerilemeden önce dün %1,754’e çıkarak bir yılı aşkın süredir en yüksek seviyeyi gördü. Dolar endeksi dün %0,5 artışla son iki haftanın en yüksek seviyesini görmesinin ardından hafif yükseldi.

 

Bankacılar, TCMB her ne kadar ilave parasal sıkılaşma yapabileceğini belirtse de %19’un politika faizinde yılın zirvesi olacağını, indirimlerin ise yılın son çeyreğinde başlayabileceğini öngörüyor. yandan genel beklenti TL’nin dolar karşısında değer kazanacağına ilişkin tahminlerin de önümüzdeki dönemde daha sık görüleceği yönünde. diğer beklenti ise TCMB’nin bugün saat 1000’da faiz artışını fonlamasının bir kısmını sağladığı döviz ve altın karşılığı TL swap piyasalarına da yansıtması. CBT13 CBT14 Bankanın ilgili piyasalarda TL faizini %17’den %19’a yükseltmesi bekleniyor.

 

Dolar/TL Erdoğan’ın damadı da olan Berat Albayrak’ın görevi bırakması ardından bir kaç ayda 8,57’den 6,9’a kadar geriledi. Son dönemde ise genellikle küresel satış baskısı ve yine bazı Türkiye’ye özgü gelişmelerin etkisiyle yeniden 7,78’e kadar yükselişmişti.

 

Yatırımcılar faiz artışı yapılmaması ihtimalinde, Türk-ABD ve AB ilişkileri, HDP’ye kapatma davası, ABD tahvil faizlerindeki yükselişin gelişmekte olan piyasalara baskısı, ekonomi politikalarının devamlılığı, reformların uygulalanabilirliği gibi lokal endişelerin TL’de negatif ayrışma getirebileceğini düşünüyorlardı.

 

Bu endişe faiz kararı ile ortadan kalktı. Ancak bankacılar faiz artışının ekonomide sorunları çözmeyeceğini çözülmesi için zaman kazandıracağına da dikkat çekiyorlar.

 

Piyasalarda siyasilerin ve son dönemde fiyat istikrarını destekleyeceklerini açıklayan iş dünyasının TCMB faiz artışı sonrası görüşlerini de izliyorlar.

 

TL’de dün iyimserlik yaratan bir diğer konu ise Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin devlet kontrolündeki şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) daha fazla üst düzey yöneticisini kara listeye alma planını askıya alması oldu. liderleri Aralık’ta Türkiye’nin doğu Akdeniz’deki tartışmalı sularda doğalgaz aramak adına gerçekleştirdiği “yetki verilmemiş sondaj faaliyetleri” nedeniyle mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasakları getirilmesi teklifinde bulunmuştu.

 

Piyasalarda bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşmesini de takip edecek. 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra ABD tahvil getirilerindeki yükselişle son dönemde 300 baz puanın üzerinde seyrediyordu. TCMB kararı sonrası 15 baz puanın üzerinde gerileyen CDS saat 09.02’de 306 / 311 seviyesinde.

 

 

 

Kaynak:  Investing.com

 

TCMB’nin sürpriz faiz kararına dolar/TL nasıl tepki verdi?

 

Yerliler geçen hafta TL sattı, yabancılar hem tahvil hem hisse sattı

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler