Sosyal Medya

Ekonomi

Hükümet Fak-Fuk paketi hazırlıyor

Cumartesi sabahı Hürriyet’te Nuray Babacan, SABAH’ta ise  Zübeyde Yalçın,  Saray’ın ekonomik sıkıntıların farkında olduğu ve fakir-fukarayı (Fak-Fuk denirdi Özal zamanında)…

Hükümet Fak-Fuk paketi hazırlıyor

Cumartesi sabahı Hürriyet’te Nuray Babacan, SABAH’ta ise  Zübeyde Yalçın,  Saray’ın ekonomik sıkıntıların farkında olduğu ve fakir-fukarayı (Fak-Fuk denirdi Özal zamanında) rahatlatacak geniş kapsamlı bir paket üzerinde çalışmaların başladığını haberleştirdiler. Paket henüz planlama aşamasında, ama kış aylarında en azından bir kısmının yürürlüğe sokulması yoksulluğun yapısallaşması ve sosyal huzursuzluğun tırmanmasını engelliyor. Pakette  ekonomiyi daha da zora sokacak bazı maddeler de var. Paletin yürürlüğe girme takvimi bize erken seçim olasılığı hakkında  önemli ipuçları sağlayacak.

 

Haber ve ParaAnaliz yorumunu birlikte sunuyoruz:

 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, pandemi sonrasında toplumun çeşitli kesimlerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için gerekli adımları atacaklarını açıklamıştı. Bu konular kabine ve AK Parti MYK toplantıları da başta olmak üzere son dönemde çeşitli platformlarda masaya yatırıldı. Emekli aylıkları ve asgari ücrette beklenenin üstünde zamdan sosyal yardımların artırılmasına, 3600 gösterge ve emeklilik için yaşı bekleyenlerden çiftçilerin girdi fiyatlarının düşürülmesine kadar son derece önemli uygulamalar masada…

 

Başkan Erdoğan, dar gelirli ve dezavantajlı kesimleri rahatlatacak çalışmaların yapılması talimatını verdi. Bu kapsamda ilgili bakanlıklarda hazırlıklar başladı. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra bir bölümü önümüzdeki aylarda, bir bölümü ise önümüzdeki yıl hayata geçirilecek.

Yorum:  Bunlar 2022 bütçesine dahil edilip, kaynak ayrılsaydı, daha inandırıcı olurdu. Paket Erdoğan’ın onayına sunulacak ve ancak bütçede kaynak bulunursa hayata geçecek. Bu iki koşul, paketin kış sefaletini önlemekte gecikeceği düşüncesini uyandırıyor.

 

EN DÜŞÜK MAAŞ 2 BİN TL

 

AK Partili milletvekilleri geçen yaz ayları boyunca seçim çevrelerinde vatandaşlar ile bir araya gelip sorunlarını dinledi. İstek ve talepler rapor haline getirilerek parti genel merkezine sundu. Yapılan çalışmaların çerçevesinin belirlenmesinde bu öncelikli beklentiler de dikkate alındı. Dar gelirliyi rahatlatmak için atılması planlanan, üzerinde çalışılan konular…

 

YAŞA TAKILANA ÇALIŞMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sigorta prim gün sayısını doldurup emekli olmak için yaşı bekleyenlere dönük bir çalışma yapıyor. Bu konuda ne yapılabileceğine, maliyetlere bakılacak. Hazırlanan öneri Başkan Erdoğan’a sunulacak. Son kararı Erdoğan verecek.

 

YORUM: EYT’lerin durumunu düzeltmek güçlü bir erken seçim sinyali olur.

 

AYLIKLARA ZAM

 

Emeklilerin durumlarının düzeltilmesi için de iki konu üzerinde duruluyor. Öncelikli olarak aylıklarına rutinin dışında bir zam yapılması gündemde. Böylece geniş bir kitlenin alım gücü ile ilgili ciddi bir rahatlama sağlanmış olacak. Tartışılan bir başka düzenleme ise 2 bin liranın altında (bu rakam daha aşağı çekilebilir) emekli maaşı alanlara seyyanen zam yapılarak bunların yukarı çekilmesi. Eğer bu konuda karar verilirse 2 bin TL’nin altında emekli maaşı kalmayacak.

 

 

ASGARİ ÜCRET ARTACAK

Asgari ücret konusunda da hesaplamalar yapılıyor. Bu yıl da enflasyonun üstüne çıkılarak yüzde 30’lar civarında zam yapılabileceği konuşuluyor. Böylece asgari ücret 3 bin 500 lira civarına yükselmiş olacak.

YORUM:  Asgari ücrete %30 zam emekçi kesimini kısa bir süreliğine rahatlatır, fakat içeriye hızlanan enflasyon, ihracata ise rekabet gücü kaybı olarak yansır. Asgari ücretin tüm vergilerden arındırılması daha gerçekçi bir çözüm olurdu.

 

MAZOT VE GÜBRE

Gıda fiyatlarının düşürülmesi öncelikli hedeflerden biri olacak. Bir taraftan spekülatif fiyat artışları önlenirken diğer taraftan çiftçinin mazot, gübre ve tohum gibi girdi maliyetlerinin düşürülmesi için çalışmalar yapılıyor.

 

YARDIMLARA ÇEKİDÜZEN

Başkan Erdoğan’ın önemli üzerinde durduğu konulardan birinin de yoksul kesimlere yönelik sosyal yardımlar olduğu bildirildi. Bu konuda da geniş kapsamlı bir çalışma yapılacak.

 

3600 GÖSTERGE

Öğretmen, sağlık çalışanları, polis başta olmak üzere belli gruplar için 3600 gösterge verilmesi konusu da yine gündemde. Önümüzdeki ay ilk kez bunun çalışmalarını yürütecek bir komisyon oluşturulacak.

Yorum: 3600 gösterge olası bir erken seçimde hükümet kanadının en güçlü kozlarından biri. Gösterge yıl sonuna kadar yasalaşırsa, 1Y2022’de erken seçim sinyali olabilir.

 

FİYATLAR İÇİN ADIMLAR

Gıda başta olmak üzere tüm sektörlerde fahiş fiyat artışlarının önüne geçilmesi için de gereken yasal düzenlemeler yapılacak. Büyük marketlere kesilen cezalar gibi birçok alanda adımlar atılacak. Fırsatçılara göz açtırılmayacak.

YORUM:  Özel sektörü iyice darboğaza sokacak bir adım. Enflasyonla mücadele fiyat artırana sopa gösterme yöntemiyle yürütülecek. Özle sektör kar etmeyecekse, iş yapmaz. Fiyatları suni olarak baskılama teşebbüsü, geniş çaplı istihdam kaybını tetikleyebilir.

 

FÖŞ yazdı: Cumhuriyet’in 100cü yılında Türkiye

Rekabet Kurulu kantarın topuzunu kaçırdı: Süpermarketlere süper-ceza

 

TCMB Enflasyon Raporu enflasyon beklentilerini yukarı itti

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler