Sosyal Medya

Ekonomi

FÖŞ Birol Aydemir’i Konuk Etti: TÜİK ve İstatistik Kalitesi Hakkında Bilmek İstedikleriniz (1.Bölüm)

  Eski TÜİK Başkanı, şimdi DEVA kurucu üyesi Birol Aydemir, aslında yıllarını ekonomi bürokrasinin üst kademelerinde geçirmiş çok tecrübeli bir…

FÖŞ Birol Aydemir’i Konuk Etti: TÜİK ve İstatistik Kalitesi Hakkında Bilmek İstedikleriniz (1.Bölüm)

 

Eski TÜİK Başkanı, şimdi DEVA kurucu üyesi Birol Aydemir, aslında yıllarını ekonomi bürokrasinin üst kademelerinde geçirmiş çok tecrübeli bir düşünce insanı.  Yaptığımız uzun söyleşide önce TÜİK’in nasıl bağımsızlığını kaybettiği ve insan kalitesinin gerilediğini anlattı.

 

Doğru istatistikler olmadan, ekonomi politikası geliştirilemez yorumu çok ilgi çekici.

 

Ardından, kafanızdaki sorulara geçtik.  İlk bölümde enflasyon ve istihdam istatistiklerinin niye halk tarafından yanlış olarak algılandığını anlattı.  Halkımız TÜİK’e güvenmemekle büyük ölçüde haklı görünüyor.

 

İkinci bölümde ise biz ekonomistlerin yöntem olarak çok ilgisini çeken, izleyicinin de “Madem milli gelir büyüyor, bizim cebimize giren para niye ufalıyor?” sorusuna cevap aradık. 2016’da yenilenen milli gelir istatistiklerinin uzun macerası ve niye güvenilir olmadığını da bu bölümde öğrendik.

 

Birol Aydemir Hakkında

25.01.1966 Erzincan doğumlu.

İlk orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye bölümünden 1987 yılında mezun oldu.

1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatına uzman yardımcısı olarak girdi. Yüksek Lisansını Amerika Birleşik Devletlerinde University of Delaware’de 1992-1994 yılları arasında yaptı.

Devlet Planlama Teşkilatında uzmanlık daire başkanlığı yaptıktan sonra 2002 yılında müsteşar yardımcılığına atandı.

Ekim 2006 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’na kurucu başkan olarak atandı. Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK’yı birleştirip Sosyal Güvenlik Kurumunu kurduktan sonra Ekim 2008 Haziran 2009 arasında ABD Washington Büyükelçiliğinde planlama müşavirliğine atandı.

Haziran 2009 Haziran 2011 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında müsteşar olarak görev yaptı.

Eylül 2011 Şubat 2016 yılları arasında Türkiye İstatistik Kurumu’nda başkan olarak görev yaptıktan sonra Şubat 2016’da kendi isteğiyle emekli oldu.

2009-2016   Takasbank  Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, 2015-2017    OECD İstatistik ve İstatistik Politikası Komitesi Yönetim Kurulu Üyelği, 2013-2015    Avrupa İstatistikçiler Konferansı (CES)  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 2003-2008   Petkim Yönetim Kurulu Üyeliği, 2003-2009   Türk Telekom Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, 2001-2004   Türkiye Vagon Sanayi (TÜVESAŞ) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

İyi düzeyde İngilizce bilen Birol Aydemir evli olup 2 erkek ve bir kız çocuğu sahibidir.

 

Kanala Üye Olup, Özel İçerikleri İzlemek İçin Linke ► http://wedia.link/AtillaYesiladaKATIL tıklayabilirsiniz.

 

Kanala Abone Olmak için Linke ► http://wedia.link/AtillaYesiladaYouTu…  tıklayabilirsiniz tıklayabilirsiniz.

 

If you want to watch and listen to our videos in English, please click the link below:

https://www.youtube.com/channel/UCKpF

 

FÖŞ Birol Aydemir’i Konuk Etti: TÜİK ve İstatistik Kalitesi Hakkında Bilmek İstedikleriniz (2.Bölüm)

 

FÖŞ yazdı:  Mülteci emeğine dayalı geri kalma modeli

 

FÖŞ-Artunç Kocabalkan Piyasa Yorumu:  Altın Seviye

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler