Sosyal Medya

Ekonomi

Depolarda kalan fazla patates-soğan fakire dağıtılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, stok artışlarını önlemek için patates ve kuru soğan alımına başlayacaklarını ve alımı yapılan ürünlerin…

Depolarda kalan fazla patates-soğan fakire dağıtılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, stok artışlarını önlemek için patates ve kuru soğan alımına başlayacaklarını ve alımı yapılan ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz dağıtılacağını söyledi.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği’nın bu hafta açıkladığı verilere göre depolarda 1 milyon 300 bin ton patates filizlendi ve çürümeye başladı. Patatesin kilosunu yaklaşık 1 TL’ye mal edildiğini açıklayan Ökkeş Yıldırım, “Patates üretim olarak maliyeti çok yüksek bir ürün. Maliyet konusunda şampiyon bile diyebiliriz. Çiftçi 1 TL’ye mal ettiği patatesi 30 kuruş, 40 kuruş gibi bir rakama satıyor. Aradaki makas çok yüksek. Artık çiftçi maliyeti çıkarmaktan vazgeçti, patatesleri zararına satıp hayvan yemleri veya farklı alanlarda kullanılması için satmak istiyor. Çünkü biz bu depolardaki çürümüş patatesleri çöpe atmak için bile ciddi paralar ödeyeceğiz.” açıklamalarında bulunmuştu.

Bakanlık patatesin maliyeti TL1 iken, 2020 mahsulünün kilosunu çiftçiden 85 kuruşa almayı planlıyor.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar da pandemi nedeniyle patateste arz talep dengesinin bozulduğunu söylemiş ve şu an depolarda kalan patateslerin filizlenme nedeniyle ancak yüzde 20-30’unun yenecek vaziyette olduğunu söylemişti.

Pakdemirli, yazılı açıklamasında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde otel, lokanta gibi toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurt içi ve dışı piyasalarda patates ve soğan satışlarının gerilediğine dikkati çekti.

Bu gelişmelerin, stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olduğunu aktaran Pakdemirli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Patates ve soğan piyasalarındaki ortaya çıkan bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir. Bu kapsamda üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerimizden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, üretici örgütlerimiz aracılığıyla 2020 yılı mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacaktır. Aynı şekilde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır.”

TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğanın valilikler (sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları) aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacağını bildiren Pakdemirli, Bakanlık ve TMO olarak depo, finansman, personel ve lojistik gibi tüm hazırlıkların ikmal edildiğini ve ramazana girmeden illere sevkiyat işlemlerinin başlatılmış olacağını vurguladı.

Pakdemirli, “Bakanlığımızca yeni hasat dönemi öncesi elinde patates ve kuru soğan bulunan üreticilerimizin kayıplarını önlemek, bu vesileyle de temel gıda ürünlerinden olan patates ve kuru soğanı özellikle ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtarak bir nebze olsun gıda giderlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Birgün

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler