Sosyal Medya

Döviz

TL Mevduat Faizleri ve TL Kredi Faizleri Arttı…

TL Mevduat Faizleri ve TL Kredi Faizleri Arttı… Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 19 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 34 baz puan artışla %16,80 olurken dolar mevduat…

TL Mevduat Faizleri ve TL Kredi Faizleri Arttı…

TL Mevduat Faizleri ve TL Kredi Faizleri Arttı…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 19 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 34 baz puan artışla %16,80 olurken dolar mevduat faizi 6 baz puan artışla %1,06 ve Euro mevduat faizi 3 baz puan artışla %0,42 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 56 baz puan artışla %20,45 olduTL bazlı konut kredi faizleri 2 baz puan azalışla %17,64; taşıt kredi faizleri 4 baz puan artışla %18,90 ve ihtiyaç kredi faizleri 4 baz puan artışla %22,32 olarak gerçekleşti.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 37 baz puan artışla %3,23 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 70 baz puan artışla  %3,05 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %3,65 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,17 ve %2,63 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. BMD bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumluyor.

 

BMD

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler