Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD’de mortgage başvuruları artışını sürdürdü, faizler geriledi

ABD’de mortgage başvuruları iyi başladığı 2023 yılında yukarı hareketini sürdürüyor. Faizlerde ise düşüş üçüncü haftaya taşındı. ABD Mortgage Bankalar Birliği…

ABD’de mortgage başvuruları artışını sürdürdü, faizler geriledi

ABD’de mortgage başvuruları iyi başladığı 2023 yılında yukarı hareketini sürdürüyor. Faizlerde ise düşüş üçüncü haftaya taşındı.

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi, 20 Ocak ile sona eren haftada yüzde 7,0 artışla 255,3 puana çıktı.

MBA’nın yayımladığı ve ForeksHaber ile mail yoluyla paylaştığı haftalık rapora göre, satınalma endeksi yüzde 3,4 artışla 205,4 puan olurken, refinansman endeksi yüzde 14,6 artışla 502,3 puana geldi.

Söz konusu haftada 30 yıllık mortgage faizi yüzde 6,23’den yüzde 6,20’ye indi. 30 yıllık kredilerde faiz oranında 4 haftalık ortalamada 22 baz puan gerilerken, geçen yılın aynı dönemine göre 248 baz puan artış görüldü.

15 yıllık kredi faizinde oran yüzde 5,58’den yüzde 5,54’e inerken, tek yükselen faiz olan 5 yıllık ARM kredi faizinde oran yüzde 5,31’den yüzde 5,44’e çıktı. 30 yıllık jumbo (647.200 dolardan daha büyük) kredi faizinde ise oran yüzde 6,08’den yüzde 5,92’ye indi.

MBA Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomisti Joel Kan, “Mortgege oranları art arda üçüncü haftada da düştü, bu da ev arayan potansiyel alıcılar için iyi haber. 30 yıllık faiz oranı yüzde 6,20 ile 2022 Eylül’den bu yana en düşük seviyesine geldi.” dedi.

Kan, “Ev satın alma faaliyeti ılımlı olmaya devam ediyor, ancak oranlar düşmeye devam ederse ve ev fiyatları daha da soğursa,
potansiyel alıcıların pazara geri döner. Birçoğu satın alınabilirlik zorlukların yatışmasını bekliyor.” şeklinde görüş belirtti.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.