Sosyal Medya

Borsa

Tuncay Turşucu:  Borsada Yükseliş Genele Yayılmıyor

Felaketin ardından geçici kapılık süresinden sonra BIST100 endeksi geçen haftaki 3 günlük işlem gününde %11.57 yükseldi. Alınan tedbirlerin ardında açılan…

Tuncay Turşucu:  Borsada Yükseliş Genele Yayılmıyor

Felaketin ardından geçici kapılık süresinden sonra BIST100 endeksi geçen haftaki 3 günlük işlem gününde %11.57 yükseldi. Alınan tedbirlerin ardında açılan ilk gün aşırı bir alım yaşandı ancak sonraki günlerde bu alımların devam etmediğini izledik. Özellikle BES düzenlemesinin etkisiyle BIST100 dışı şirketlerde satış baskısının geldiğini, BIST30, Sürdürülebilirlik ve Katılım endeks hisselerinde alımların geldiğini gördük. Bunu normal karşılıyorum.

Alınan tedbirlerin Endekste katıksız bir çıkışa neden olmayacağını söylememe gerek yok. Piyasayı destekleyecektir elbette, ama bir ralliye sebep olmasını beklemiyorum. Felaket yaşamış bir ülkenin Borsası’nın bir ralli sürecine girmesi normal olmayacaktır. Ancak alınan tedbirler piyasanın diri kalması konusunda, düşüşlerde alıcıların gelmesi konusunda etkili olacaktır.

 

Genel olarak düşüncelerimin özeti şu şekilde. Ocak ayından itibaren söylediğim bir sözü tekrar etmek isterim. Ocak ayının ilk haftasından itibaren Piyasa kredili işlemlere uygun değildir. Kredi endeksin ralli yıllarda kullanılabilir. Örnek olarak 2020 yılı kredi kullanmak açısından uygun bir yıldı. Çünkü endeks %200 yükseldi. Yatay piyasalarda veya piyasa algılamasının kötü olduğu zamanlarda kredi kullanılmaz. Küçük hesap sahiplerinin ya da borsada 1 yıldan daha az süredir hesabı olanların kredi risklerini düşürmeleri gerekmektedir.

 

BIST100 endeksinde 4450 desteği önemli. Bu desteğin altına gerilesek satışlar ciddi şekilde artabilir.

Yukarıda ise 5400 seviyesi önemli bir direnç olabilir. Endeksin bu iki seviyenin ne tarafına doğru kırılıp kırılmayacağını izlemek ve görmek ve elbette beklemek gerekli. Yeni pozisyon açmak veya kredi  kullanmak için 5400 seviyesinin üzerine yerleşen bir endeks görmememiz lazım. Ancak bundan sonra alım yönünde hareket edilebilir. Mevcut pozisyonlar 4450 seviyesinin altına düşmediğimiz sürece korunabilir. Tabiki kredili değilse. Yâda ihtiyacınız olmayan bir parayla pozisyon taşıyorsanız. Borsa’nın uzun vadeli bir yatırım yeri olduğunu unutmayın.

 

Bilançolar Devam Ediyor

4Ç finansal açıklanmaya devam ediyor. Bilançoların böyle bir felaket dönemine denk gelmesi üzücü.

Sürekli aynı yorumu alıyorum. Bilanço gelse ne olacak ki etkisi yok. Düşülen en büyük yanılgılardan birisi budur. Kısa ve orta vadede hisse fiyatı ile bilanço arasında ilişki zayıf olabilir. Ancak uzun vadede fiyat ile bilanço arasındaki ilişki %100’dür. İyi gelen bilançolar ve 2023 için iyi beklentiye sahip firmalar belki bu dönemde piyasadaki negatif algılamadan dolayı etkilenmeyebilir, ancak piyasalar normalleştiğinde ilk yükselişe geçecek olanlar onlar olacaktır. Bunu unutmayın.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler