Sosyal Medya

Borsa

Güvenli liman: Altın ve Bitcoin el ele yükseliyor!

Sorunlu ABD ve Avrupa bankaları için milyarlarca dolarlık yardım ‘eli’ uzatılması, küresel mali piyasalarda yatırımcı güvenini dün bir miktar da…

Güvenli liman: Altın ve Bitcoin el ele yükseliyor!

Sorunlu ABD ve Avrupa bankaları için milyarlarca dolarlık yardım ‘eli’ uzatılması, küresel mali piyasalarda yatırımcı güvenini dün bir miktar da olsun destekledi. SVB, Signature Bank ve Credit Suisse ardından son günlerde bulaşıcılık etkisi ile büyük mevduat çıkışına sahne olan First Republic Bank’a büyük bankaların 30 milyar dolar tutarında mevduat yatırdığını görüyoruz. Reuters haberlerine göre, bankanın iflastan kurtulmasını sağlayan paket ABD Hazine Bakanı Yellen, FED Başkanı Powell ve JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon tarafından hazırlandı.

ABD’de orta ölçekli First Republic Bank’ın hisseleri kurtarma haberleriyle %10 değer kazandı, ancak bankanın temettü dağıtımını askıya alacağını açıklamasının ardından piyasa sonrası işlemlerde hisseleri %18 düştü. Hisse senedi son 10 günde neredeyse %70’ten fazla düşüş kaydetti. Bankacılık krizi küresel gündemin 1 numaralı maddesi olarak takip edilirken, yatırımcılar küresel bir mali krizin tamamen önlenip önlenemediği konusuna da tereddüt ile yaklaşıyor!

Hafta ortası bankacılık krizinin Avrupa’ya sıçraması sonrasında Credit Suisse’in 54 milyar dolar yardım (İsviçre Merkez Bankası’ndan borç alacak)  sonrası hisse senedi fiyatı toparlanma kaydetse de, risk priminin rekor seviyelerden gevşememesi yatırımcıları düşündürüyor. Biraz daha açmak gerekirse, Credit Suisse’in 5 yıllık CDS fiyatı 1,000 baz puanı aşması, temerrüdüne karşı sigorta maliyetinin de rekor seviyelere çıkmasına neden oldu. Basit bir matematikle, 10,000 EUR tutarında  Credit Suisse tahvilini güvence altına almak için 1,000 EUR ödemeniz gerekiyor!

Pekâlâ bundan sonra ne olacak? Credit Suisse’e enjekte edilen 54 milyar dolar tutarında kaynak ile otorite bankanın ayakta kalabilmesini deneyecek. Diğer büyük bir banka olan UBS ile birleşme opsiyonu seçenekler arasında yer alsa da, taraflar buna uzun bir süredir yanaşmıyor. Bankanın en büyük yatırımcısı konumda Arap sermayesinin daha da fazla hisse alabilmesi için mevzuatsal anlamda çözüm bulunması veya en son seçenek olarak İsviçre Merkez Bankası’nın tüm mevduatlara tam garanti vermek suretiyle bankayı kamulaştırması olarak sıralanabileceğini düşünüyoruz. Credit Suisse’i konuşmaya devam edeceğimizi not ederek, zayıf halkanın sistemden çıkarılması büyük resim için de olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Dün beklentimize paralel Avrupa Merkez Bankası enflasyon riskine odaklanarak -bankacılık krizinin de göz ardı ederek- 50 baz puan artırıma gitti. Başkan Lagarde basın toplantısında enflasyon riskine işaret ederken, EURUSD paritesi 1,0650 seviyesine yükseldi. Bu noktadan sonra gözler 22 Mart tarihinde düzenlenecek olağan FED faiz toplantısına çevrilecektir. Vadeli işlemler, FED’den 25 baz puan artırıma bu sabah %83 ihtimal tanıdığını not edelim.

Güvenli liman altının da bu sabah yeniden 1,930 dolar seviyesine geri gelmesini yatırımcıların rahat olmadığı yönünde okuyoruz. Dahası, son 10 günde 70 baz puan gerileyen bir diğer güvenli liman olan ABD 10 yıllık tahvil faizi, dün havanın ılımlıya dönmesi ile yükseliş kaydetmesi ardından bu sabah yeniden gerilemeye başladı. Üçüncü güvenli liman olan Bitcoin ise 26bin dolar seviyesine dayanarak son 8 ayın zirvesine yükselirken emin adımlarla 28 bin dolar seviyesine yürüdüğünü görüyoruz. Altında 1,955 dolar ; Bitcoin’de 28 bin dolar seviyesi aşıldıktan sonra ‘yeni’ hareketin başlayacağını öngörüyoruz.

Türk mali piyasalarında borsanın hareketli, döviz ve tahvil piyasasının ise sakin seyir sürerken USDTRY kuru bebek adımları ile psikolojik 19 seviyesine üzerine yerleşerek yeni bir rekor kırdı. Belki biraz kulağa tuhaf gelebilir ancak, TL’nin uzun bir süredir otorite tarafından dar bir bantta tutulması ile aşırı pahalı (değerli) olduğunu da not etmemiz gerekiyor. Seçime kadar da kurun kamu kontrolünde sakin seyrine devam edeceğini düşünmekle birlikte seçim sonucundan bağımsız USDTRY kurunu denge seviyesine kavuşuncaya kadar sert bir yükselişin beklediğinin de altını çizmek gerekiyor.

Otoritenin hem Avrupa hem de ABD’de yardım elini uzatması ile bankacılık krizinde endişe ve rahatlama arasında yatırımcıların ruh hâli karmaşık bir seyir izlerken, dün havanın yumuşamasına paralel ABD hisse senedi endeksleri geceyi %2’ye varan yükselişle tamamladı. Haftanın son iş gününü Asya piyasaları da olumlu bir tablo ile tamamlarken, Asya genelinde %1’in üzerinde yükselişler görüyoruz. Bugün Türkiye cephesinde TCMB piyasa katılımcıları anketi, dışarıda ise ABD’de Michigan Üniversitesi güven endeksi; Avrupa’da ise EURO Bölgesi enflasyon rakamları takip edilebilir.

 

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler