Sosyal Medya

Ekonomi

Nebati’den beklenen “müjde” geldi: Enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyondaki sıçramanın nedeni olan aşırı faiz indirimlerine değinmeden, TL’nin “kontrol” altında tutulması ve baz…

Nebati’den beklenen “müjde” geldi: Enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyondaki sıçramanın nedeni olan aşırı faiz indirimlerine değinmeden, TL’nin “kontrol” altında tutulması ve baz etkisi sayesinde enflasyonda beklenen gerilemeye ithafen açıklama yaptı.

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kasım ayında enflasyon hız keserek yüzde 84,39’a, yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) de yıllık bazda yüzde 157,69’dan yüzde 136,02’ye gerilemiştir.

Daha önce de çeşitli mecralarda ifade ettiğimiz üzere, beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz.

Bu gelişmede, uluslararası emtia fiyatlarının nispeten sakin seyri ile küresel koşullardaki bazı iyileşmeler etkili olduğu gibi Kur Korumalı Mevduat ve devreye aldığımız diğer pek çok önlemin Türk Liramızda sağladığı istikrarlı duruş kuşkusuz etkili olmuştur.

Önümüzdeki aydan itibaren etkisini gösterecek olan baz etkisiyle de enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi, daha keskin hissetmeye başlayacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde uyguladığımız politikalarla, enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, vatandaşlarımızın alım güçlerini de korumaya devam edeceğiz.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.