Sosyal Medya

Piyasa

Fitch yeniden uyardı: 2022 son çeyrekte AB ve İngiltere’de, 2023 ortasında ABD ekonomilerinde durgunluk

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, enflasyonla mücadelede büyük Merkez bankaları faiz artırdıkça şirketler için artan faiz giderinin ve bozulan iş koşullarının…

Fitch yeniden uyardı: 2022 son çeyrekte AB ve İngiltere’de, 2023 ortasında ABD ekonomilerinde durgunluk

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, enflasyonla mücadelede büyük Merkez bankaları faiz artırdıkça şirketler için artan faiz giderinin ve bozulan iş koşullarının 2023 ve sonrasında temerrüt oranlarını artıracağı konusunda uyardı.  Kurum bu nedenle Euro Bölgesi ve İngiltere’nin 2022 son çeyrekte resesyona girmesini beklediklerini açıkladı.

Fitch’ten gelen açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) refinansman oranını aralık ayına kadar yüzde 2’ye, İngiltere Merkez Bankası’nın da (BOE) politika faizini Şubat 2023’e kadar yüzde 3,25’e yükseltmesini beklediği yazdı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini yıl sonuna kadar yüzde 4’e çıkarması ve 2023 boyunca bu seviyede tutmasının öngörüldüğünü kaydeden açıklamada, yüksek enflasyon karşısında daha yüksek faiz giderinin ve kötüleşen iş koşullarının, şirketler için sıkıntı oluşturacağı, 2023 ve sonrasında temerrüt oranlarını yükselteceği uyarısında bulundu.

Açıklamada, Fitch’in en son Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, Avrupa’daki doğalgaz krizi, yüksek enflasyon ve küresel para politikası sıkılaştırma hızındaki keskin bir ivmenin birleşiminin geniş ve derin bir resesyona yol açacağı vurgusu referans gösterilerek Euro Bölgesi ve İngiltere’nin son çeyrekte resesyona girmesinin beklediklerini yazdı. .

Fitch, ABD’nin de 2023’ün ortalarında hafif bir resesyona gireceğini tahmin ediyor.

Kuzey Akım boru hattı üzerinden gaz arzının tamamen durmasının Euro Bölgesi’nde resesyon olasılığını daha da artırdığı kaydedilen açıklamada, Rus gazının durmasının etkilerinin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında farklılık göstereceği eklendi. Açıklamada, Almanya gibi Kuzey Akım boru hattına yüksek bağımlı ve gaz kaynaklarını çeşitlendirmek için düşük seçeneklere sahip olan ülkelerin sınırlı manevra alanına sahip olduğu öne çıkarıldı.

Fitch açıklamasında, yüksek doğalgaz fiyatlarının Avrupalı şirketlerin marjları ve nakit akışları üzerindeki baskıyı artırdığına işaret ederken, bölgedeki gübre ve metal şirketlerinin uluslararası emsallerine kıyasla üretim ve rekabet gücünün azalması riskleriyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler