Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Chicago Fed Başkanı Evans: Eğer enflasyon artmaya devam ederse 4 faiz artırımı olabilir

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyonun yeterince hızlı şekilde gerilememesi halinde Fed’in 2022’de dört faiz artırımı yapması gerekebileceğini söyledi. Bu…

Chicago Fed Başkanı Evans: Eğer enflasyon artmaya devam ederse 4 faiz artırımı olabilir

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyonun yeterince hızlı şekilde gerilememesi halinde Fed’in 2022’de dört faiz artırımı yapması gerekebileceğini söyledi.

Bu yıl daha hızlı, daha agresif faiz artırımına kapıyı aralayan Fed üyeleri arasına katılan Evans, “Bu yıl için 3 faiz artırımı muhtemelen iyi bir açılış teklifi. Ancak enflasyona ilişkin veriler yeterince hızlı şekilde iyileşmez ise dört faiz artırımı da olabilir. Politika yapıcıların faiz artırımına başlamayı Mart toplantısında ciddi şekilde düşünmelerini bekliyorum” diye konuştu.

Evans, 2022 yılı sonunda enflasyonun yüzde 2,5’in altına inmesini beklediğini vurgularken, bunun para politikasında sıkılaştırmadan çok, reel ekonomide yaşanacak ayarlamalardan, düzeltmelerden kaynaklanacağını da savundu.

Konuşmasında Fed bilançosunun çok fazla büyüdüğünü de ifade eden Evans, faiz artırımlarına başlanmasından sonra bilançonun küçültülmesi adımlarının da atılmasını muhtemel olduğunu belirtti.

 

 

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler