Sosyal Medya

Genel

Son 9 seçim anketinin ortalaması alındı, Cumhur İttifakı kaybediyor

Partilerin seçim çalışmaları devam ederken anket şirketleri de yaptıkları araştırmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Son olarak ALF, Piar,…

Son 9 seçim anketinin ortalaması alındı, Cumhur İttifakı kaybediyor

Partilerin seçim çalışmaları devam ederken anket şirketleri de yaptıkları araştırmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Son olarak ALF, Piar, ORC, ASAL, Themis, Optimar, MetroPOLL, AKSOY ve Yöneylem olmak üzere toplam 9 anket şirketinin temmuz ayında yapmış oldukları araştırmanın ortalaması alındı.

 

 

Çalışmanın sonuçlarına göre seçim anketinin ortalamasında birinci çıkan parti yüzde 31,3 ile AK Parti oldu. İkinci sırada yüzde 26,8 ile Cumhuriyet Halk Partisi bulunuyor. Üçüncü sırada ise yüzde 14,3 ile Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti yer alıyor. Bu sıralamayı HDP takip ediyor. MHP ise sıralamada beşinci parti olarak yer alıyor.

 

ZAFER PARTİSİ, DEVA VE GELECEK’İ GEÇTİ

 

Anketlerin ortalamasında en dikkat çeken nokta ise Zafer Partisi’nin oy oranı oldu. Ümit Özdağ’ın genel başkanı olduğu Zafer Partisi, yüzde 2,8 oy oranı ile hem Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi’ni hem de Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi’ni geçmiş oldu. İşte 9 anket şirketinin ortalamasından çıkan sonuçlar…

 

AK Parti: Yüzde 31,3

 

CHP: Yüzde 26,8

 

İYİ Parti: Yüzde 14,3

 

HDP: Yüzde 9,8

 

MHP: Yüzde 7

 

Zafer Partisi: Yüzde 2,8

 

DEVA Partisi: Yüzde 2,3

 

BTP: Yüzde 1,8

 

GELECEK Partisi: Yüzde 1,4

 

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1,4

 

Saadet Partisi: Yüzde 1

 

 

Bu dağılıma göre, AKP-MHP %38.3 oy alırken, CHP-IYIP %41.1’e yükseldi. Eğer Saadet, DEVA ve Gelecek Partileri de resmen Millet İttifakı’na dahi olursa, ana akım muhalefet %46’ya yükseliyor.

HDP’nin de bir çok konuda Millet İttifakı yanında oy kullanacağı düşünülürse,  Cumhur İttifakı’nın bir sonraki TBMM’nde muhalefete düşeceği kesin.

 

 

Bu haber linkteki kaynaktan  yayınlandı

 

Yöneylem: “Erdoğan’a oy vermem diyenlerin oranı” yüzde 58

 

Millet İttifakı Ekonomiyi Düzeltebilir mi ?

 

Dr Cüneyt Akman yazdı:  Kılıçdaroğlu niçin haklı?

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler