Sosyal Medya

Ekonomi

Türkiye Raporu: “Protesto oylar AKP seçmeninin”

Türkiye Raporu, son anketin sonuçlarını paylaştı. Sonuçlara göre AKP ile MHP’nin toplam oy potansiyeli 41,5 puan olurken; CHP ile İYİ…

Türkiye Raporu: “Protesto oylar AKP seçmeninin”

Türkiye Raporu, son anketin sonuçlarını paylaştı. Sonuçlara göre AKP ile MHP’nin toplam oy potansiyeli 41,5 puan olurken; CHP ile İYİ Parti’ninki 42 puan şeklinde ölçüldü. HDP ise kararsızların dağıtılmasıyla %12’yi aştı.

Türkiye Raporu’nun şubat ayı araştırmasında ilk defa oy kullanmayacağını ifade edenlerin oranı kararsızları geçti. Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, “Oy vermeyeceğini söyleyenlerin önemli bir kısmı AKP seçmeni. Alternatif göremezse evde oturmayı tercih ediyorlar” dedi.

Türkiye Raporu’nun şubat ayının ilk haftasında, Türkiye çapında 1500 kişi ile yaptığı araştırma sonuçları açıklandı. Yurttaşlara, “Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz” diye soruldu.

Kararsızlar dağıtılmadan partilerin oyu şöyle oldu:

AKP: %25,6.

CHP: %22,0

İYİ Parti: %10,3,

HDP: %9,8.

MHP: %6,5.

DEVA: %1,6.

Diğer: %0,8.

Gelecek Partisi: %0,6.

Saadet Partisi: %0,4.

“Oy kullanmam”: %12,4,

“Kararsızım”: %10,0

AKP: Yüzde 33,1

CHP: Yüzde 28,2

İYİ Parti: Yüzde 13,8

HDP: Yüzde 12,2

MHP: Yüzde 8,4

DEVA: Yüzde 2,1

Diğer: Yüzde 0,9

Gelecek: Yüzde 0,7

SAADET: Yüzde 0,6

İTTİFAKLAR BAŞA BAŞ

Araştırmaya göre ittifakların başa baş durumu devam etti. Muhalefetin desteği %59 olurken, iktidarın desteği %41 seviyesinde oldu.

Araştırmada, protesto oylarının yüksekliğine dikkat çeken Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, “Araştırmalarımızda ilk kez oy kullanmayacağını ifade edenlerin oranı kararsızların oranını geçti” dedi. Cumhuriyet’ten Sena Tufan’a konuşan Selçuki şunları söyledi:

“ÖNEMLİ SORUN”

Oy vermeyeceğini söyleyenlerin önemli bir kısmını AKP seçmeni oluşturuyor. 2011-2018 arası seçimlere baktığımızda, AKP’nin en kuvvetli olduğu yerlerde oyu düştüğünde o yerlerde katılımın da düştüğünü görüyoruz. Kızgın AKP seçmeni alternatif göremezse evde oturmayı tercih ediyor. Eğer böyle devam ederse 2023 seçimlerinde AKP’nin en büyük sorunu seçmenini evden çıkartmak olacak.”

Araştırmaya katılanlara, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa kime oy verirsiniz” diye de soruldu. Muhalefetin dört muhtemel cumhurbaşkanı adayı üzerinden ikinci tur senaryoları da incelendi.

Anket sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı, sırasıyla Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu daha fazla destek gördü. Muhalefet adayları arasında yüzde 50’yi aşabilen sadece Yavaş olurken, ankete katılan HDP’lilerin yüzde 59’u Akşener’e oy vereceğini söyledi.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler