Sosyal Medya

Döviz

Elektrikte indirimli tarife yolda: Yüzde 127 artış sonrası esnafa yüzde 25 indirim

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın son kabine toplantısının ardından elektrik tarifelerinin vatandaşlar ve esnaflar lehine düzeltileceğine ilişkin açıklamalarının ardından…

Elektrikte indirimli tarife yolda: Yüzde 127 artış sonrası esnafa yüzde 25 indirim

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın son kabine toplantısının ardından elektrik tarifelerinin vatandaşlar ve esnaflar lehine düzeltileceğine ilişkin açıklamalarının ardından gözlerin çevrildiği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, dün üreticilerle bir araya geldi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında hem hükümetin öngördüğü indirimler hem de yeni formüller masaya yatırıldı. Buna göre yeni tarifeler 1 Mart’ta yürürlüğe girecek.

Son artışlarla birlikte küçük ticarethanelerde elektrik birim maliyeti vergiler dahil 2,74 TL. Sanayide bu rakam 2,28 TL. Meskenlerde ise ilk kademe 1,37, ikinci kademe 2,06 TL. Sabah gazetesinin haberine göre, esnafın elektrik maliyetini düşürmek için kademeli tarife uygulamasına geçilmesi planlanıyor.

EPDK, %10, 20 ve 30 indirim olması durumunda birim maliyetin nasıl olacağına dair üç alternatif çalıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de yeni düzenlemeyle esnafın elektrik faturalarında %25’lik bir indirimin söz konusu olabileceğini belirtti. Esnaf tarifesinde %25 indirim olursa düşük tarifede elektrik birim maliyeti 2,06 TL’ye düşecek. Böylece esnafın elektrik birim maliyeti konutların ikinci kademesine çekilecek.

Aylık tüketim miktarı belirlenecek

Farklı esnaf gruplarının aylık ortalama tüketim rakamları birbirinden farklı. Bakanlık, elektrik dağıtım şirketlerinden kırılımları istedi. Aylık 100 kilovatsaat ila 3 bin ve üstü kilovatsaatlik elektrik tüketen esnaf grupları çıkarılıyor. Buna göre, kademeli tarifede günlük tüketim miktarına karar verilecek.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler