Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Rusya’dan 200 ürüne ihracat yasağı; Goldman Sachs’tan Rusya’dan çekilme kararı

Rus hükümeti, Batı’nın uygulamaya koyduğu yaptırımlara bazı malların ihracatına 2022 yılı sonuna kadar yasak getirerek misillemede bulundu. Rus hükümetinden yapılan…

Rusya’dan 200 ürüne ihracat yasağı; Goldman Sachs’tan Rusya’dan çekilme kararı

Rus hükümeti, Batı’nın uygulamaya koyduğu yaptırımlara bazı malların ihracatına 2022 yılı sonuna kadar yasak getirerek misillemede bulundu.

Rus hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, 200’den fazla ürünün ihracatının 2022’nin sonuna kadar geçici olarak yasaklandığı bildirildi.

Açıklamada, söz konusu ürünler arasında teknoloji, telekomünikasyon, tıp, otomobil, tarım ve elektrik ekipmanlarının yer aldığı belirtildi.

Demir yolu taşımacılığı ekipmanları, konteyner, türbinler, metal ve taş işleme makinelerinin de yasak kapsamına girdiğine işaret edilen açıklamada, monitörler, projektörler, konsol ve panellerin de ihracatının durdurulduğu kaydedildi.

İhracat yasağının Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri dışında kalan tüm ülkeleri kapsadığı bilgisine yer verilen açıklamada, Rusya’ya “dostane olmayan” adımlar atılan ülkelere kereste ihracatının da geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

Goldman Sachs Rusya’dan çıkan ABD’li ilk  banka

Goldman Sachs Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’daki faaliyetlerini sonlandıracağını açıklayan ilk Wall Street Bankası oldu.

Goldman, konu hakkında e-mail yoluyla açıklama yaparak Rusya’dan çıkacağını duyurdu. Şirket bu ay başında Moskova’daki çalışanlarını Dubai’ye kaydırmaya başlamıştı.

Citigroup da dün ülkedeki faaliyetlerini değerlendirdiğini belirtmişti. Banka, Rusya’da faaliyet gösteren en büyük ABD’li banka konumunda.

Dünya

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler