Sosyal Medya

Borsa

SABAH Bülteni:  Uygulanan politikalar enflasyonu düşürmek bir yana daha da ivmelendiriyor!

KKTC’de ada genelinde üretim yetersizliğine paralel günlerdir devam eden elektrik kesintilerinin gölgesinde, hayat âdeta felç olmuş durumda. Dün ABD piyasalarının…

SABAH Bülteni:  Uygulanan politikalar enflasyonu düşürmek bir yana daha da ivmelendiriyor!

KKTC’de ada genelinde üretim yetersizliğine paralel günlerdir devam eden elektrik kesintilerinin gölgesinde, hayat âdeta felç olmuş durumda. Dün ABD piyasalarının Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle kapalı konumda olması, dünyada gündemin nispeten sakin bir seyir izlemesine neden oldu. Bizler de bu zorlu koşullarda, bilgisayarımızın enerji gücü yettiği kadar, internetin çalışmadığı bir ortamda, kısa bir bültenle güne yorumlamaya çalışacağız.

Dün, TÜİK Haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Aylık TÜFE artışı piyasa beklentilerine paralel %4,95 olurken yıllık gerçekleşmeyi de %78,62 seviyesine taşıdı. Yurtiçi ÜFE aylık bazda %6,77 artarken, yıllık rakamı %138,31 olarak gerçekleşti. Enflasyon rakamları ile ilgili detaylı bir analiz yapmayı çok da gerekli duymuyoruz. Yaz aylarında bile gıda enflasyonu ezber bozarak %2,1 artış kaydettiği bir ortamda söylenecek çok da bir şey açıkcası yok. Mevcut politikaların aynı doğrultuda devam etmesi durumunda, sene sonuna bel bağlanan baz etkisi de anlamını kaybedeceğini düşünüyoruz. Uygulanan politikalar enflasyonu düşürmek bir yana daha da ivmelendiriyor.

Enflasyon verisine piyasa tepkisinin ise oldukça sığ kaldığını söyleyebiliriz. Enflasyonun beklentiler dahilinde gelmesi ve TCMB’nin de politika duruşunun değişmiyor olması, USDTRY kurunu 16,80 seviyelerinde tutarken, borsa cephesinde ise satışların derinleştiğine şahitlik ettik. Son dönemlerde ekonomi yönetiminin özellikle de BDDK’nın almış olduğu peşi sıra kararların ekonomik aktivite üzerinde yarattığı baskı, hisse senedi piyasalarında da hissedilmeye başlandı. İşin üzücü tarafı ise, otoritelerin son dönemde devreye aldığı önlemler, mevcut sorunları çözmek bir yana, önemli sayılabilecek ölçüde yan etkiler de doğurmaya başladı.

Özellikle bankacılık cephesinde etkili olan satışların gölgesinde, ana endeks günü %1,55; bankacılık endeksi ise %2,74 gerileyerek tamamladı. Günlerdir bültenlerimize, bankacılık endeksi için kabaca 1,923 endeks seviyesine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek uyarıda bulunmaya çalışıyorduk. Dün endeks günü 1,922 seviyesinden tamamladı. Haftalık kapanışın da ön plana çıkardığımız seviyenin altında olması durumunda, uzun süredir var olan yükseliş trendinin de sorgulanmasına neden olacağını düşünüyoruz! Buraya bir kez daha mim koymuş olalım.

Borsa İstanbul’un aksine, ABD borsaları dün geceyi %1 civarında yükselişle tamamladı. Japonya’nın hizmet sektörü faaliyeti, koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesi ardından Haziran ayında sekiz yıldan fazla bir sürede en hızlı şekilde genişledi. Asya hisseleri Salı sabahı olumlu ekonomik veriler ve Çin-ABD gerilimlerinin hafiflediğine dair işaretlere paralel bu sabah günü yükselişle tamamlamaya çalıştıklarını görüyoruz.

Dün ABD piyasalarının Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle kapalı olmasının getirdiği dinginlik ardından bu sabah küresel bazda temkinli iyimser bir seyirle güne başlıyoruz. Hava nispeten iyimser olsa da, güvenli liman doların güçlü seyrini de koruduğunun altını çizmek gerekiyor. Bugünün veri takviminde reel efektif döviz kurunun takip edeceğiz. TCMB’nin enflasyon değerlendirme raporunu ve Hazine ihaleleri de takip edilecek.

 

Türkiye cephesinde, enflasyonist ortamda, parayı ‘mala bağlama’ eğiliminin bir karşılığı olarak, taşıt kredilerinde yaşanan patlamayı her hafta bültenlerimize taşıyoruz. Buna paralel, dün açıklanan Otomotiv Distribüterleri Derneği (ODD) verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç perakende satışı Haziran’da kuvvetli seyrini koruyarak 80.7bin düzeyinde gerçekleşti.

 

 

Kıbrıs İktisat Bankası Günlük Bülteni, Emre Değirmencioğlu, Grup Müdürü

 

Nomura, büyük ekonomilerin çoğunun gelecek 12 ayda resesyona girmelerini bekliyor

 

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada: Nato kafa Nato mermer

 

Merkez Bankası’ndan TL için yeni bir hamle-daha

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler