Sosyal Medya

Borsa

Fitch’ten BBDK kararı sonrası Türk bankalarına ilişkin olumsuz değerlendirme

Fitch Ratings, bir bankanın mayıs ayında Tier 2 tahvilinde erken çağrı opsiyonunu kullanmadığını hatırlatarak diğer Türk bankalarının bu örneği takip…

Fitch’ten BBDK kararı sonrası Türk bankalarına ilişkin olumsuz değerlendirme

Fitch Ratings, bir bankanın mayıs ayında Tier 2 tahvilinde erken çağrı opsiyonunu kullanmadığını hatırlatarak diğer Türk bankalarının bu örneği takip edebileceğini tahmin etti.

 

Kurum, Türk bankacılığına ilişkin raporunda bu çağrıların kullanılmamasının yüksek volatilite göstergesi olduğunu belirtti. Açıklamada “Çağrı kullanılmaması bankaların lira değer kaybına karşı kısmi hedge ve sermaye tamponu sağlama isteklerini ve kısıtlayıcı refinansman maliyetlerini de yansıtıyor” ifadeleri yer aldı.

 

Fitch, mevduat dolarizasyonunun yüksek kalmayı sürdürdüğünü, düşük güven ortamı, çapalanmamış döviz kuru ve enflasyon beklentilerinin kur korumalı mevduatları çevirme riski yarattığını belirtti.

 

“Raporda incelenen bankalara ait sermayelerin lira zayıflığı, varlık kalitesi baskıları, makro ve finansal istikrar riskleri düşünüldüğünde ancak yeterli durumda” olduğu değerlendirmesine yer verildi.

 

Bank Societe Generale tahmini: Merkez Bankası bir yıl daha faizi yüzde 14’te tutacak, TL’nin değer kaybı hızlanacak

Fransa merkezli Bank Societe Generale, Türkiye’de enflasyonun yüzde 80’i aşmasını beklediklerini açıkladı. Faizin önümüzde 12 ay boyunca yüzde 14’te kalacağını tahmin eden banka, TL’nin değer kaybının süreceğini ve bu değer kaybının enflasyon nedeniyle hızlanma ihtimalinin arttığını aktardı.

 

 

 

Ürküyorum: Yazın enerji krizi, kışın meşruiyet krizi! | Atilla Yeşilada

 

Dr Cüneyt Akman:  Dolar ne kadar artacak | Ekonomik kriz nasıl olacak

 

Dövizi düşüren yine TCMB

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler