Sosyal Medya

Borsa

İş Yatırım’dan TSKB için 2. çeyrek bilanço değerlendirmesi

TSKB beklentilerin üzerinde bir net kar açıkladı. TSKB yılın ikinci çeyreğinde TL 253mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı beklentimiz olan TL236mn’un üzerinde gerçekleşti. Kar rakamı çeyreklik bazda %12, yıllık karşılaştırmada ise %50 artış göstermiş durumda...

İş Yatırım’dan TSKB için 2. çeyrek bilanço değerlendirmesi

TSKB beklentilerin üzerinde bir net kar açıkladı. TSKB yılın ikinci çeyreğinde TL 253mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı beklentimiz olan TL236mn’un üzerinde gerçekleşti. Kar rakamı çeyreklik bazda %12, yıllık karşılaştırmada ise %50 artış göstermiş durumda. Öz kaynak karlılığı bir önceki çeyreğe göre 130 baz puan yükselerek %16.2 olarak gerçekleşti. Gerçekleşen rakamlar ile tahminlerimiz arasında en önemli farklar beklentilerden daha iyi gelen net faiz geliri ile karşılık giderleirnin yine beklentilerimize göre daha düşük gerçekleşmesi olarak gösterilebilir.

Swaplara göre düzelttiğimiz marj çeyreksel bazda 30 baz puan yükselirken bunda çeyrek içinde TÜFEX portföyünün gelirleri için kullanılan enflasyon varsayımının güncellenmesi meticesinde oluştu. Karşılık giderleri hem takibe atıllan kredilerin düşük seyri hem de yüksek baz etkisiyle çeyreklik bazda %16 gerilemiş dururmda. TSKB’nin son çeyrekte TL 35 mn serbest karşılık gideri ayırdığını belirtelim. Böylece 2021’in ilk altı ayında ayrılan serbest karşılık gideri TL 65 mn’a ulaşmış durumda.

TSKB’nin 2Ç21 sonuçlarının piyasada olumlu tepki yaratmasını bekliyoruz. Karın beklentileri göre iyi olması ve yönetimin özellikle marjlar ve aktif kalite konusunda sene sonu hedeflenen %15 ve üzeri öz kaynak karlılığının kolaylıkla yakalanacağına yönelik paylaşımllarınınolumlu ve önemli olduğunu düşünüyoruz. Kuvvetli gelen ilk yarı yıl sonuçlarındansonra tahminlerimizin üzerinden geçeceğiz. TSKB için mevcut hedef fiyat ve önerilerimiz konusunda da muhtemelen yukarı revizyonlar söz konusu olacaktır.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler