Sosyal Medya

Genel

Reuters-Bloomberg:  Demirören Grubu 1,4 milyar dolarlık krediyi yapılandırma görüşmelerinde

  Bu bir duyumdur. Henüz bankalar ve Demirören Grubu resmi açıklama yapmadı   Demirören Grubu, satın alma faaliyetleri için bankalardan…

Reuters-Bloomberg:  Demirören Grubu 1,4 milyar dolarlık krediyi yapılandırma görüşmelerinde

 

Bu bir duyumdur. Henüz bankalar ve Demirören Grubu resmi açıklama yapmadı

 

Demirören Grubu, satın alma faaliyetleri için bankalardan aldığı kredilerin yapılandırması için bankalarla görüşmeler yürütürken, kaynaklar 1.4 milyar dolara kadar borç yapılandırmasının yürütüldüğünü belirtti.

 

Konuya yakın bir kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre, Hürriyet grubunun Aydın Doğan’dan alınması için Ziraat Bankası’ndan kullanılan 700 milyon dolar tutarında kredi için Ziraat Bankası ile yapılandırma görüşmeleri sürerken, diğer bir yapılandırma görüşmesi de grubun başka bir satın alma faaliyeti için özel ve kamu bankalarından kullanılan kredi için devam ediyor.

 

Bir bankacılık kaynağı, “Grubun şu anda 1.3-1.4 milyar dolar aralığında olacak yapılandırma görüşmeleri sürüyor. Ancak bu görüşmeler biraz zorlu geçiyor çünkü grubun gelir yaratmak anlamında sıkıntıları var” dedi.

 

Ziraat Bankası konu ile ilgili açıklama yapmadı, Demirören Grubu’na haber yazıldığı sırada ulaşılamadı.

 

Doğan Grubu Demirören Grubuna, medyadaki hisselerini satmak için Mart 2018’de protokol imzalanmış; ardından Doğan Holding’in yazılı ve görsel medyadaki önemli varlıklarının 916 milyon dolar üzerinden nakden ve peşin olarak satılması işlemi tamamlanmıştı. Bu işlemin ardından, satın alma sırasında Ziraat Bankası’ndan kredi kullanıldığı medyada yer almış, ancak taraflar o dönemde bununla ilgili bir açıklama yapmamıştı.

 

Bir bankacılık kaynağı da Hürriyet Gazetesi’nin alınmasının politik saiklerle olduğunu belirterek, “Grup Ziraat Bankası’ndan kullandığı kredide bugüne kadar, borç takas yöntemi ile çok düşük bir miktarda ödeme yaptı. Grup gelir yaratamadığı için ödemede de zorlanıyor. Ancak bir an önce yapılandırılması gerekiyor” dedi.

 

 

Bloomberg de haberi doğruladı

 

Demirören Grubu’nun, toplam 1,5 milyar dolarlık kredi borcunu yeniden yapılandırmak için bankalarla görüştüğü belirtildi.

 

Bloomberg’in haberine göre, söz konusu tutar içerisinde Demirören Grubu’nun Doğan Medya Grubu’nu satın almak için Ziraat Bankası’ndan aldığı kredi de yer alıyor.

 

Bloomberg HT’nin ulaştığı Ziraat Bankası yetkilileri konuya ilişkin bankanın bir açıklama yapmayacağını bildirirken, Demirören Grubu yetkililerine ise ulaşılamadı.

 

Bloomberg’in haberinde, söz konusu kredi borcu içinde, Ziraat Bankası’ndan Doğan Medya Grubu’nu satın almak için çekilen yaklaşık 700 milyon dolarlık kredinin de bulunduğu, borcun birikmiş faizlerle birlikte 850 milyon dolara ulaştığı da belirtilirken, Ziraat Bankası desteğiyle Demirören Holding’in, Doğan Şirketler Grubu Holding’e 2018’de yaklaşık 1 milyar dolar ödediği hatırlatıldı.

 

Kaynaklar:  Reuters, Dunya, BloombergHT, Bloomberg.com

 

Veysi Dündar yazdı: YASSAH HEMŞERİM BİREYSEL KREDİ ÇEKEMEZSİN

 

Erol Taşdelen: Kamu Bankalarının 2021 ilk yarı performansı

 

Erol Taşdelen: Bankalar sermaye artırmalı, sorunlu krediler özkaynakların yüzde 88 seviyesine geldi

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler