Sosyal Medya

Genel

ABD’den Türkiye’ye “yeni yaptırım” tehdidi

    Dün Rus kaynaklarından gelen Türkiye ile ikinci parti S-400 satış antlaşmasının tamamlanmak üzere olduğu haberi, ABD ve NATO…

ABD’den Türkiye’ye “yeni yaptırım” tehdidi

 

 

Dün Rus kaynaklarından gelen Türkiye ile ikinci parti S-400 satış antlaşmasının tamamlanmak üzere olduğu haberi, ABD ve NATO ile gerginliği yeniden gündeme taşıdı.  Başkan Erdoğan ve KKTC’nin Maraş’ı turizme açma ve kamu alanlarının ortak kullanımı beyanatı da AB’den BM ve ABD’ye sert tepki yarattı.

 

AB’nin Maraş kararı üzerine Haziran zirvesinde aldığı “yapıcı, fakat geri çevrilebilir ilişkiler kurma” vaadi geçerliliğini yitirebilir.   BM Güvenlik Konseyi’nin  Rusya veto etmezse Türkiye ve KKTC aleyhine yeni kararlar alması olasılığı da göz ardı edilmemeli.

 

ABD ise Ankara’nın  aralarında Rus hava savunma sistemi alımı da olan “istikrar bozucu” davranışları nedeniyle Türkiye’ye daha fazla yaptırım uygulama tehdidinde bulundu.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland, “Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemlerini almasına ve konuşlandırmasına karşı çıkmaya devam ediyoruz. Rusya’dan başka bir büyük silah alışverişi yapılmasının yeni CAATSA yaptırımları tetikleyeceğini açık söylemiştik” dedi.

 

ABD’nin yasama sisteminin üst meclisi olan Senato’nın Dış İlişkiler Komitesi’nin Washington’ın Türkiye politikası ile ilgili oturumunda konuşan Nuland, “F-35 savaş uçaklarının satışı ve ortak üretimindeki yasaklar devam edecek” dedi.

 

Senatör Jim Risch de, “S-400’ler Türk toprağında olduğu sürece F-35’ler Türkiye’ye gönderilmeyecek” diye konuştu.

 

Türkiye’de bir noktada F-35’ler için 900 kadar parça üretildiğine dikkat çeken Risch, “Minimal seviyeye indirildi ve kademeli olarak sıfırlanacak” ifadelerini kullandı.

 

Rusya’nın devlet askeri ihracat şirketi Rosoboronexport geçen günlerde, gelecek aylarda Türkiye’ye 2. parti S-400’leri göndermek için bir proje geliştirileceğini ifade etti.

 

Menendez’den Kıbrıs iddiası

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Bob Menendez, Türkiye’nin KKTC’ye bir drone üssü kurduğuna dair bilgisi olduğunu söyledi. Nuland konuyla ilgileneceğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs’ta Maraş’ın statüsünü değiştirmeye yönelik açıklamalarına da değinen Nuland, “ABD bu hamleyi provokatif, kabul edilemez ve tekrar yerleşme görüşmelerine zararlı olarak görüyor” dedi.

 

Erdoğan Kıbrıs’ta yaptığı konuşmada, “Maraş’ta hayat yeniden başlayacaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen bu çalışmalar ışığında artık Maraş’ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır” ifadesini kullanmıştı.

 

ABD Senatosu’nda bugün Türkiye’yle ilgili bir oturum var. Bu oturumda Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in vereceği ifade çok önemli.

 

Bu sabah dolar/TL 8.55’de işlem görürken, henüz yaptırım tehditlerine tepki vermedi. Ancak, Londra piyasalarının açılması ile TL yeniden değer kaybedebilir.

 

Gelişmekte Olan Piyasa fonlarının politik riskleri yakından takibe aldığı bu dönemde, ABD’den yeni yaptırım tehdidinin somut bir çehreye bürünmesi, piyasalarımıza Bayram’dan sonra sıcak para girişini engelleyebilir.

 

Veysi Dündar yazdı: Kıbrıs Barışının Mimarlarına Vefasızlık

 

Murat Yetkin: Erdoğan Türkiye’yi Afganistan ateşine neden atıyor?

 

Bloomberg: Yatırımcıların dikkati politik risklere döndü

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler