Sosyal Medya

Döviz

YENİLEME (Hazine açıklaması): Resmi Gazete’de çıktı: Hazine’ye TL’yi korumak için işlem limiti yetkisi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz alım satımı piyasada alıcılar ve satıcılar arasında serbestçe gerçekleştiğini, bugünkü düzenlemenin serbest piyasaya müdahalesinin kesinlikle…

YENİLEME (Hazine açıklaması): Resmi Gazete’de çıktı: Hazine’ye TL’yi korumak için işlem limiti yetkisi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz alım satımı piyasada alıcılar ve satıcılar arasında serbestçe gerçekleştiğini, bugünkü düzenlemenin serbest piyasaya müdahalesinin kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığındna yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

 

“Bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Düzenlemeye yönelik bazı yorumların yapıldığı görülmüştür.

 

Düzenleme ile döviz bürolarında alım satım işlemlerinde kimlik ibrazı limiti 100 doların üstü ve karşılığı Türk Lirası olarak yeniden belirlenmiştir.

 

Söz konusu değişiklikte “işlem limitlerini belirlemeye” ifadesi ise sadece kimlik ibrazına yönelik olup, bu ifade 100 dolar limitini artırma veya azaltmaya yönelik bir yetkilendirmeyi ifade etmektedir.

 

Döviz alım satımı piyasada alıcılar ve satıcılar arasında serbestçe  gerçekleşmektedir. Düzenlemenin serbest piyasaya müdahalesi  kesinlikle söz konusu değildir.”

 

Foreks haber merkezi

 

Morgan Stanley’den yeni dolar/TL tahmini

 

BOTAŞ’ın döviz ihtiyacı için MB rezervleri kullanılacak

 

Türkiye Varlık Fonu: Borç ve sır fonu

 

 

TL’de yanlış para politikasına bağlı değer kaybı devam ederken, bir yanlış politikaya daha kapı açabilecek düzenleme de gece yarısı Resmi Gazete’de açıklandı.

TÜRK PARASI KIYMETİNİ KORUMA HAKKINDA 32 SAYILI KARARA İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2018-32/45)’de yapılan değişiklikle, Hazine, TL’nin değerini koruma esnasında yürüteceği operasyonda “işlem limitlerini belirleme yetkisine” sahip oldu.

Bu adımın Hazine’ye verilen yetki döviz talebine işlem limiti konabileceği anlamına geliyor.  TL’de panik satışlara yol açabilecek bu düzenlemenin  PPK’dan faiz indirimi beklenen ve olası indirimle TL’deki erimenin ateşleneceği bir günde gelmesi dikkat çekici.  Son derece tehlikeli.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.