Sosyal Medya

Ekonomi

6 muhalefet partisinden ortak “Ekonomi Komisyonu”

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş için anayasa değişikliği komisyonu kuran 6 muhalefet partisi, ekonomiye de el attı. Politik Yol’dan Mahmut Aydın’ın…

6 muhalefet partisinden ortak “Ekonomi Komisyonu”

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş için anayasa değişikliği komisyonu kuran 6 muhalefet partisi, ekonomiye de el attı. Politik Yol’dan Mahmut Aydın’ın haberine göre, 6 parti ekonomi için bir komisyon oluşturacak.

CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin oluşturacağı komisyon, ekonomide yaşanan sıkıntılara çözüm yollarını belirleyecek.

Partiler ekonomi konusundaki çözüm önerilerini bir araya getirdikten sonra sonra çeşitli başlıklar altında çalışma yapacak.

Kamu finansmanı, kamu harcamaları, mali kontrol uygulamaları, kamu ihale kanunu ile vergi kanununları masaya yatırılacak.

İktidar cephesi ise dar gelirlileri rahatlatmaya yönelik reformlar için çalışmakta.

EYT’de sıkıntı mı var?

TBMM kulislerinde, iktidar kanadının hazırladığı reform paketinde yer alan emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili sıkıntı yaşandığı konuşuluyor. Sıkıntı ise getirilecek çözümün mali büyüklüğü. Konuyu görüştüğüm bir milletvekili “6 milyon kişiye emeklilik sağlanırsa SGK maaş ödeyemez” dedi.

Sorunu çözmek için kademeli geçiş yöntemi ile herhangi biri işi olmayanların yararlandırılması modelinin öne çıktığı konuşuluyor. Buna göre herhangi bir işi olmayan bir EYT’li emeklilik sistemine kademeli olarak dahil olacak. Sağlık risk primini de kendisi ödeyecek.

Örneklendirecek olursak: Emekliliğine 4 yıl kalan birisi önce 20 bin TL sağlık risk primi ödeyecek. Sonra da emeklilikte bağlancak 5 bin TL maaşın 2.500 lirası ile sisteme dahil olacak. 4 yıl bitince maaşı 5 bin liraya çıkacak.

Erken seçim mi baskın seçim mi?

Mecliste muhalefete göre, iktidar bütün hazırlıklarını olası bir seçim için yapıyor. Bunun 2022’nin nisan ayında bir baskın seçim olacağı dillendiriliyor. Bazıları da bu seçimin 2022’nin kasım ayında yapılacağı görüşünde.

PolitikYol

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler