Sosyal Medya

Türkiye Ekonomisi

Doç Dr Ümit Akçay: IMF’ye gerek yok

T24 Ekonomi Yazarı Barış Soydan’ın sorularını yanıtlayan Berlin School of Economics öğretim üyesi Doç. Dr. Ümit Akçay, dünyada ekonomiye  yönelik öngörülerin  2020’de büyük bir daralma olduğunu ancak 2021’e yönelik öngörülerin ise ertelenen talep ve ticaretin canlanması ile birlikte büyüme olduğunu belirtti

İktisatçı Doç Dr. Ümit Akçay, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkış için Uluslararası Para Fonu’na (IMF) başvurma seçeneğine sıcak bakmamasını “Hâlâ hareket alanı var” sözleriyle açıkladı.

 

T24 Ekonomi Yazarı Barış Soydan’ın sorularını yanıtlayan Berlin School of Economics öğretim üyesi Doç. Dr. Ümit Akçay, dünyada ekonomiye  yönelik öngörülerin  2020’de büyük bir daralma olduğunu ancak 2021’e yönelik öngörülerin ise ertelenen talep ve ticaretin canlanması ile birlikte büyüme olduğunu belirtti.

 

Petrol fiyatları ve emtia fiyatlarındaki düşüşün cari açığa yaptığı pozitif katkıya da dikkati çeken Akçay, “Ekonomi durunca pek çok malın fiyatında gerileme var. Emtia düşüşünün cari açığa yaptığı katkının yanında enflasyonu düşürmesi de önemli. Merkez Bankası’nın metninde de bu açıkça görülüyor. ‘Bize yeni bir hareket alanı yaratıyor’ diye. Normalde Koronavirüs gündemi olmasaydı faiz indirimleri durmak zorundaydı. Ancak bu gündem nedeniyle ortaya çıkan olanağı kullanıyoruz. Dünyadaki bütün merkez bankaları aşağı yukarı aynı şeyi yapıyor” dedi.

 

IMF’nin geçtiğimiz hafta yayınladığı ekonomi tahminlerini hatırlatan Akçay, “Ertelenen talep, salgın sonrasında yeniden işe dönüş ve ticaretin daralması ile 2021’de büyüme öngörmüşler. Ancak aşı bulunduğu andan itibaren hiçbir şey olmamış gibi hayatın devam edeceği öngörüsü ile yapmışlar bunu” dedi.

 

 

Kaynak bitti, IMF’den başka çare yok

 

Reuters anketi: Türkiye ekonomisi 2009’dan bu yana ilk kez daralacak

 

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel: İşsizlik tusunami boyutlarında

 

Bloomberg: Erdoğan IMF tabusunu yıkmalı

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler